Leczenie zębów przez NFZ czy prywatnie – co wybrać?
Zdrowie

Leczenie zębów przez NFZ czy prywatnie – co wybrać?

Leczenie zębów w Polsce to bardzo często temat wielu dyskusji. Powoli odbiega się od chodzenia do lekarza w ramach NFZ na rzecz leczenia prywatnego. Zbyt długie kolejki skutecznie odciągają nas od wizyt poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zdecydowanie wolimy wydać więcej pieniędzy i wyleczyć bolący ząb raz, a dobrze.

Dlaczego coraz rzadziej wybieramy Narodowy Fundusz Zdrowia?

Leczenie zębów to często sprawa pilna. Zbyt twarde potrawy mogą w jednym momencie spowodować straszny ból zęba. Mało komu chce wtedy czekać się wiele dni na wizytę u dentysty w ramach NFZ. Potrzebujemy nagłej pomocy, więc wybór gabinetu prywatnego jest w 100% zrozumiałą decyzją.

Warto również wspomnieć o tym, że zakres zabiegów w NFZ jest znacznie mniejszy, niż podczas wizyt prywatnych. Oznacza to, że jest o wiele większe prawdopodobieństwo wyrwania zęba w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, niż w przypadku leczenia prywatnego. Jest to związane z ograniczoną ilością usług refundowanych przez państwo.

Innym powodem, dla którego coraz rzadziej korzystamy z usług stomatologicznych refundowanych przez NFZ, jest jakość sprzętu oferowana przez gabinety. Bardzo często ma on już kilkanaście lat, a co za tym idzie, jakość wykonywanych usług za jego pomocą, może być bardzo słaba w porównaniu z nowoczesnymi aparaturami wykorzystywanymi przez gabinety prywatne.

Leczenie zębów przez NFZ czy prywatnie – co wybrać?

Jak to wygląda w statystykach?

Szacuje się, że ok. 89% osób w wieku 25-40 odbywa leczenie zębów prywatnie. Jest to grupa zawodowa, która jest w pełni niezależna. W większości przypadków mają prace, która pozwoli im na zaoszczędzenie pieniędzy na wizytę w prywatnych gabinetach stomatologicznych.

Jak to wygląda w przekroju wszystkich Polaków bez podziału na grupy wiekowe? Ok. 68% wybiera leczenie prywatne. Dwa główne powody, dla których odrzucają leczenie zębów przez NFZ to: jakość usługi oraz czas oczekiwanie na wizytę. Podczas leczenia prywatnego bardzo często stosuje się różnego rodzaju znieczulenia, aby dodatkowo nie stresować pacjenta. W ramach NFZ znieczulenie jest tylko podawane w przypadku większych zabiegów, które nie mogą obyć się bez znieczulenia operowanego miejsca w jamie ustnej.

Co należy wybrać?

Jeżeli zależy nam na czasie i mamy do dyspozycji wolną gotówkę, zdecydowanie poleca się wizytę w prywatnym gabinecie stomatologicznym. W momencie, kiedy nie mamy pieniędzy, a problem nie jest zbyt pilny, można zapisać się do dentysty w ramach NFZ. Bardzo dużo oczywiście zależy od naszej obecnej sytuacji. Jeżeli jest to zwykły przegląd uzębienia, zdecydowanie warto poczekać dłużej.