W Krakowie jest mnóstwo pięknych parków, od krętych Plant, tworzących zachwycający pierścień wokół Starego Miasta po małe, ukryte ogrody między barami boho na Podgórzu. Są klimatyczne o każdej porze roku. W stolicy Małopolski organizowanych jest dużo ciekawych imprez na świeżym powietrzu. Szczyci się czterdziestoma dwoma parkami publicznymi i ponad 330 oficjalnymi terenami zieleni miejskiej. Łącznie zielone tereny zajmują około 631 hektarów. Różnią się kształtem i rozmiarem.
Planty
Jeśli nie dotrzesz do Starego Miasta przez jakieś tajne, podziemne przejścia (które faktycznie istnieją), na pewno nie przegapisz Plant. Znany krakowski przewodnik turystyczny informuje, że ten bardzo lubiany odcinek zieleni zajmuje teren, na którym kiedyś znajdowały się średniowieczne mury obronne. Po długoletnim programie renowacji Planty wyglądają olśniewająco. To dystyngowany powrót do dziewiętnastowiecznej Galicji. Bardzo stylowo wyglądają latarnie i lampy. Warto też wybrać się do popularnych kawiarni, np. do Bunkra Sztuki. Planty zachwycają o każdej porze roku.
Park Jordana
Henryk Jordan (1842-1907) był wybitnym lekarzem i filantropem. Park Jordana położony jest na zachód od Starego Miasta, za Muzeum Narodowym. Jest to przepiękne miejsce z wieloma uroczymi zakamarkami. Popiersia wielkich Polaków znajdują się wzdłuż ścieżek. W zachodnim zakątku dominuje wątek. To idealne miejsce dla zakochanych.
Błonia
Epickie Błonia to miejsce historycznych przemówień św. Jana Pawła II. Ten rozległy obszar leży w sąsiedztwie Parku Jordana. Jednak w przeciwieństwie do znanego sąsiada nie ma tutaj żadnych rabat kwiatowych. W przeszłości część tej ziemi była “wspólnym” terenem, który rolnicy wykorzystywali do wypasu bydła. Dopiero w latach 70 wprowadzono zakaz wypasu. Pierwszy mecz piłki nożnej w Krakowie odbył się na Błoniach w 1906 roku. W 1979 roku Papież Jan Paweł II wygłosił słynne kazanie. Tutaj też transmitowano jego pogrzeb w 2004 roku. Obecnie Błonia są popularnym miejscem wśród biegaczy i spacerowiczów z psami.
Park Bednarski
Znajduje się nieco dalej na Podgórzu. Jeśli jednak właśnie jesteś w tej dzielnicy, warto go odwiedzić. Park Bednarski powstał w 1896 roku. Można tutaj zobaczyć ślady po kamieniołomu wapienia. Dlatego tło jest imponujące. Park jest szczególnie piękny jesienią. Można go odwiedzić po drodze do kopca księcia Kraka.
Las Wolski
Był niegdyś ulubionym miejscem Lenina, który ukrywał się w Krakowie przed I wojną światową. Galicja była bowiem bezpieczniejsza niż carska Rosja. Obecnie Las Wolski jest ulubionym miejscem Krakowian. Jest oblegany w niedzielne popołudnia. Z Kopca Kościuszki można dojść do Lasu Wolskiego. Wytyczona jest tutaj ścieżka dla rowerzystów.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
Jest częścią Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszego uniwersytetu w Polsce. Ogród położony jest na wschód od Starego Miasta. Jest najstarszym polskim ogrodem botanicznym. Został założony w 1783 roku. Jest wypełniony kwiatami i roślinami z całego świata. Jeśli lubisz podziwiać naturę, z pewnością Ci się spodoba. Warto go odwiedzić, gdy jest ładna pogoda, szczególnie latem. W szklarniach z XIX wieku znajduje się wspaniała kolekcja roślin, np. egzotycznych, rzadkich roślin tropikalnych i storczyków.