Która siłownia jest dobra, a która jest zła
Fit porady

Która siłownia jest dobra, a która jest zła

Jeśli już pierwsze rozterki i wahania mamy za sobą, to w końcu nadszedł czas, by wykupić karnet na siłowni. Jednak jak wybrać najlepszy klub fitness, by później nie żałować – oto kilka porad.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, czy fitness klub jest dobrze utrzymany. Można to zauważyć już po pierwszym wejrzeniu, chociaż nie zaszkodzi sprawdzić, jak się prezentuje szatnia, czy natrysk. Jeśli nie zauważymy nic podejrzanego, w tym nie dojdzie do nas żadna niepożądana woń, możemy uznać, że w siłowni jest czysto.

Następnie warto zwrócić uwagę na dostępny sprzęt do ćwiczeń, mianowicie na to, czy jest odpowiednio zadbany i w dobrej jakości. Kolejnym punktem na naszej liście powinna być wielkość sali – pomieszczenie nie powinno być zbyt ciasne, by ćwiczący mogli się swobodnie w nim poruszać. Ponadto najlepiej przyjść w godzinie szczytu, czyli między siedemnastą a dziewiętnastą, by przekonać się o tym, czy sala jest cała zapełniona, czy też nie.

Wybór siłowni i trenera

Zanim zdecydujemy się wybrać siłownię, warto poznać obsługę. Osoby zatrudnione na recepcji powinny być sympatyczne, a także udzielić nam wszelkich możliwych informacji o możliwościach siłowni. Jednak najbardziej powinny nas zainteresować kwalifikacje trenerów. Zanim więc zapiszemy się na zajęcia, musimy sprawdzić, czy w siłowni są zatrudnieni trenerzy i w jakich konkretnie godzinach można ich zastać. Najlepiej jakby był obecny wtedy, gdy będziemy ćwiczyć. Przed podjęciem decyzji związanej z uczęszczaniem na zajęcia, warto byłoby też chwilę z taką osobą porozmawiać. Jeśli trener jest z prawdziwego zdarzenia, będzie ciekawy jaki chcemy osiągnąć rezultat, ile czasu możemy przeznaczyć na ćwiczenia, jaka jest nasza ogólna kondycja i stan zdrowia. Na podstawie tych zebranych informacji będzie mógł nam zaoferować indywidualnie dobrany program. Jeśli stwierdzimy, że jest on dla nas odpowiedni, będziemy mogli od razu zdecydować się na zajęcia z trenerem. W ten sposób profesjonalista pokaże nam, jak trenować na poszczególnych urządzeniach, a także powie nam, jakie ćwiczenia kształtują które partie mięśni.

Która siłownia jest dobra, a która jest zła

Najlepszym rozwiązaniem byłoby wykupienie treningu z trenerem (niektóre siłownie gwarantują taką opcję za dodatkową opłatą), gdyż w ten sposób możemy się wszystkiego dowiedzieć. Jeżeli natomiast nie wybierzemy takiej opcji, musimy wcześniej wiedzieć, jak bardzo będziemy pod opieką takiej osoby na zajęciach. Trener jest dostępny dla wszystkich, więc będzie on odpowiadać na pytania i prośby innych którzy ćwiczą na siłowni. Jeśli jednak zauważymy, że o danej godzinie jest duży ruch, warto umówić się z trenerem wtedy, gdy ćwiczy mniej osób. Jest to ważne, ponieważ im wcześniej zrozumiemy, jak wykonywać poszczególne ćwiczenia, tym szybciej zauważymy pozytywne efekty i tym mniejsze będzie ryzyko nabawienia się kontuzji.

Dobra siłownia – zajęcia próbne

Jeśli chcemy mieć pewność, że wybieramy dobrą siłownię, warto się zorientować, czy nie proponuje nam ona darmowego wejścia próbnego. Jest to taka opcja, o jaką zawsze warto spytać, tym bardziej, że karnety bywają dość kosztowne, więc zanim się zdecydujemy, powinniśmy widzieć, czy dany fitness klub spełnia nasze oczekiwania.

Jeśli mamy wśród swoich znajomych kogoś, kto chodzi na siłownię, warto sprawdzić, czy może nam polecić jakiś klub. Taka wskazówka powinna nam pomóc zaoszczędzić czas, a także wiele rozczarowań, dlatego też polecany klub warto sprawdzić w pierwszej kolejności.