Wyprawa na narty? Sprawdź, jaki narty i buty wybrać!
Fit porady

Wyprawa na narty? Sprawdź, jaki narty i buty wybrać!

Wielkimi krokami nadchodzi zima, a wraz z nią najlepszy czas na szaleństwo na stokach. To szczególnie wyczekiwany okres w roku przez miłośników narciarstwa, zarówno tych doświadczonych, jak i tych, którzy w tym sezonie planują postawić swoje pierwsze kroki na stoku. Aby zacząć swoją przygodę z narciarstwem, koniecznie musimy zaopatrzyć się w sprzęt. Jakie narty i buty wybrać?

Narty dla początkującego i bardziej zaawansowanego narciarza

Narty i dodatkowe akcesoria możemy kupić własne lub wypożyczyć je już będąc na stoku. Osoby, które już wiedzą, że narciarstwo pozostanie ich hobby na długi czas, powinny zainwestować w zakup własnych akcesoriów narciarskich. Wybierając samodzielnie narty oraz buty będziemy mieli pewność, że są idealnie dopasowane do naszych preferencji, stopnia zaawansowania oraz wymagań.

Początkujący narciarze poszukujący swoich pierwszych nart powinni skupić się na modelach łatwych do prowadzenia i miękkich. Są one tak skonstruowana, że wspierają ciało narciarza do wykonywania manewrów oraz doskonale nadają się dla osób stawiających swoje pierwsze kroki na stoku. Bardziej zaawansowani i doświadczeni narciarze, którzy wierzą w swoje umiejętności oraz chcą zasmakować więcej adrenaliny podczas jazdy, powinni natomiast wybierać modele rejsowe, które będą twardsze oraz szybsze. Narty dla zaawansowanych pozwolą na precyzyjne wykonywanie ostrych skrętów oraz doskonale sprawdzą się na trudniejszych stokach oraz bardziej wymagających nawierzchniach.

Oprócz samego dostosowania nart do umiejętności oraz preferencji użytkownika, warto rozważyć także wybór nart o odpowiedniej długości. W tym przypadku zasada jest prosta – im dłuższe narty, tym większe doświadczenie powinien posiadać ich użytkownik. Długość nart powinna być dopasowana także do wzrostu oraz płci narciarza – dla panów zaleca się narty o średniej długości 165 cm, panie z kolei powinny sięgnąć po sprzęt o 10-15 cm krótszy.

Wyprawa na narty? Sprawdź, jaki narty i buty wybrać!

Dodatkowe akcesoria – profesjonalne buty narciarskie Rossignol Speed 80

Buty to bardzo ważny element wyposażenia narciarskiego. Od ich wyboru i parametrów zależy nasz komfort oraz jakość sterowania nartami. Wybierając buty narciarskie należy kierować się przede wszystkim własnymi umiejętnościami. Im jesteśmy bardziej doświadczeni w jeździe na nartach, tym buty powinny być twardsze (czyli posiadać wyższy flex). Miękkie buty narciarskie doskonale sprawdzą się z kolei dla początkujących, gdyż pozwalają na lepsze panowanie nad nartami, twarde natomiast umożliwiają precyzyjne sterowanie oraz wykonywanie skomplikowanych manewrów na stoku, co docenią zaawansowani narciarze.

Buty narciarskie powinny być wygodne, dobrze trzymać stopę oraz nie powodować żadnego ucisku. Oprócz tego powinny być wykonane z dobrej jakości izolujących od zimna materiałów, dzięki czemu będziemy mogli komfortowo jeździć nawet w najchłodniejsze dni. Doskonałym przykładem takich akcesoriów są buty narciarskie Rossignol Speed 80, które posiadają wysoką izolację termiczną zapewnianą przez specjalną wkładkę Custom OptiSensor. Buty rossignol speed 80 są łatwe w zakładaniu oraz nie powodują problemów z krążeniem nawet podczas wielogodzinnego noszenia. Przed zakupem konkretnej party warto ją założyć oraz pochodzić przez kilkanaście minut. Jeśli po upływie dłuższego czasu buty dobrze leżą, nie obcierają oraz są wygodne, będą dobrym wyborem.