Jak zadbać o swoje zdrowie podczas uprawiania sportów zimowych?
Zdrowie

Jak zadbać o swoje zdrowie podczas uprawiania sportów zimowych?

Sporty zimowe takie jak narty, snowboard czy łyżwy to bardzo popularna aktywność fizyczna w zimie. Jest ona niezwykle korzystna dla naszego organizmu jednak warunki zimowe, jakie panuje na dworze, nie są zbyt sprzyjające dla naszego ciała. Jak zatem zadbać o swoje zdrowie uprawiając sporty zimowe ? Poniżej prezentujemy kilka porad, dotyczących uprawnia sportów w zimie na świeżym powietrzu.

Jak zadbać o swoje zdrowie podczas uprawiania sportów zimowych?

 

Odwodnienie się - zagrożenie

Pierwszym elementem, o jaki należy zadbać, pamiętając o naszym zdrowiu, uprawiając sporty zimowe, jest odwodnienie się. Jest ono wbrew pozorom bardzo groźne, gdyż przez wiele osób jest ignorowane. W zimie — w niskich temperaturach tak jak w lecie w upale nasze ciało aktywnie wydala wodę z organizmu. Poprzez zimno zwiększa się wydalanie moczu. Woda z naszego ciała wydostaje się również przez pot przy aktywności fizycznej oraz z wydychaną parą wodną. Należy regularnie zatem uzupełniać płyny i nie dopuścić do sytuacji, w której jesteśmy spragnieni, gdyż jest to już pierwsza oznaka odwodnienia.

 

Biznes energetyczny

Podczas uprawia sportów zimowych np. jazdy na nartach, należy również pamiętać o bilansie energetycznym. Podczas wzmożonego wysiłku nasz organizm potrzebuje dodatkowej energii. Szacuje się, że w zależności od stopnia aktywności fizycznej należy dostarczać mu od 25% nawet do 50% więcej energii i kalorii. Dzieje się tak ze względu na większe zapotrzebowanie energetyczne organizmu w tym czasie. Musi on poświęcić więcej energii na procesy termoregulacyjne. Drżenie mięśni oraz przyspieszenie przemiany materii również wymagają dostarczania większej wartości energetycznej w pożywieniu. Dobrą poradą jest też spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym, które zapobiegają nagłej utracie energii np. na stoku.

 

Ciepłe ubranie

Ważnym elementem, gdy wybieramy się na narty czy łyżwy, jest ciepło i odpowiednie ubranie się. Jeśli nie zadbamy o ten element, nasze ciało może się przegrzewać i nadmiernie pocić. Możemy przez to również ulegać szybszemu wychłodzeniu się, gdyż podczas przegrzania możemy stracić nawet 2 litry wody. Przemoknięte ubranie będzie też powodowało zagrożenie zachorowania. Uprawiając sporty zimowe, należy ubierać się zatem wielowarstwowo oraz zadbać, aby tkaniny, które mamy na sobie były oddychające np. termoaktywne. Dzięki temu będziemy mogli w czasie pobytu w górach czy na lodowisko zdejmować poszczególne warstwy i dostosować poziom ubrania do warunków.