Jak wybrać idealny bidon rowerowy?
Zdrowie

Jak wybrać idealny bidon rowerowy?

Trening kolarski czy rekreacyjna przejażdżka? Bez wody ani rusz! Właściwy poziom nawodnienia wpływa na wydolność i jakość treningu, a przede wszystkim na możliwości organizmu. Jazda na rowerze niezależnie od pory roku wymaga akcesoriów, które zapobiegną odwodnieniu. Dobrej jakości bidon sprawdzi się w każdych warunkach, a płyn w niej zawarty skutecznie ugasi pragnienie na każdej trasie.

Pojemność, która wpływa na potencjał rowerzysty

Obecnie w sprzedaży znajdują się bidony rowerowe o różnych pojemnościach. Decyzję o zakupie można zatem podjąć zgodnie z rodzajem treningów czy charakterem przemierzanych tras. Wśród najpopularniejszych dostępne są bidony o pojemności 500 ml, 600 ml i 750 ml, jednak nowoczesne propozycje od producentów akcesoriów sportowych skupiają się głównie na aerodynamice, spychając temat pojemności na drugi plan.

Przy okazji warto poruszyć kwestię ilości wody, którą należy wypić podczas treningu. Okazuje się, że utrata wody na poziomie kilku procent masy ciała może być niebezpieczna dla zdrowia. Ból głowy w trakcie jazdy na rowerze może być jednym z pierwszych symptomów odwodnienia. Na bieżący poziom wody w organizmie wpływa nie tylko temperatura otoczenia, wilgotność czy czas jazdy, ale i waga oraz kondycja rowerzysty. Przyjęło się, że zimą wystarczy około 0,5 litra płynu, natomiast latem ta objętość może wzrosnąć nawet trzykrotnie.

Materiał

Bidony rowerowe są najczęściej wykonane z tworzyw sztucznych. Przed zakupem warto upewnić się, że są one bezpieczne dla zdrowia. Większość dobrej jakości pojemników na wodę produkowana jest z polipropylenu lub polietylenu – tworzyw uznawanych za jedne z najbardziej bezpiecznych dla organizmu. Rozsądnie byłoby zwrócić również uwagę na to, czy bidon nie zawiera szkodliwego bisfenolu.

Dodatkowo niektóre modele można myć w zmywarce, inne mają wbudowaną miarkę, która ułatwia kontrolowanie zawartości.

Jak wybrać idealny bidon rowerowy?

Kształt bidonu

Forma pojemnika na wodę ma ogromne znaczenie, gdy w grę wchodzi jazda na czas lub udział w triathlonie. Tutaj przyda się bidon o aerodynamicznym kształcie, który może wpłynąć na wynik osiągnięty w zawodach. Smukła forma pojemnika pomoże utrzymać kontrolę nad rowerem. Przykładem jest bidon Profile Design FC25, którego tylna część obniża opór powietrza. Produkt dostępny jest w ofercie sklepu tri-magic.pl – sprawdzonego dostawcy wysokiej klasy produktów sportowych.

Łatwość użytkowania

Bidony rowerowe powinny być praktyczne i łatwe w obsłudze. Decyduje o tym między innymi specjalnie zaprojektowany otwór zapobiegający chlapaniu czy ergonomiczny ustnik. To szczegóły, które wpływają na szczelność oraz ogólny komfort użytkowania.

Bidony rowerowe w tri-magic.pl

Sklep internetowy tri-magic.pl dedykowany jest pasjonatom sportów, którzy stawiają na dobrej jakości sprzęt, odzież i akcesoria. Sprzedawca przykłada wagę nie tylko do funkcjonalności i ceny oferowanych produktów, ale i do estetyki wykonania. Bidony rowerowe w tri-magic.pl wyróżniają się ponadczasowym designem, są wykonane z trwałych materiałów i sprawdzają się w każdych warunkach atmosferycznych.