Konieczność dbania o zęby
Zdrowie

Konieczność dbania o zęby

Z pewnością niewiele osób zdaje sobie sprawę, że stan naszego uzębienia ma ogromny wpływ na kondycję całego organizmu. Wszelkie nieprawidłowości w jamie ustnej: próchnica, wady zgryzu, pojawiające się ubytki odbijają się negatywnie na stanie zdrowia.

Jakie powikłania idą w parze z próchnicą?

Najczęściej pojawiającą się nieprawidłowością u ludzi w każdym wieku jest niewątpliwie próchnica, jest to największy wróg naszych zębów. Skutecznie utrudnia ona codzienne funkcjonowanie i często prowadzi do rozchwiania i wypadania zębów. Równie niepokojące są choroby dziąseł oraz zbyt często pojawiające się zapalenia, na które przestają działać preparaty ziołowe. W związku z tym może dochodzić do częściej pojawiających się dolegliwości układu oddechowego i krążenia, dlatego tak niezbędna jest wzorowa higiena jamy ustnej. Generalnie próchnica jest schorzeniem, które rozwija się w zetknięciu z bakteriami różnego rodzaju i pochodzenia. Prowadzą one do powstawania płytki nazębnej, która osadza się w trudno dostępnych dla szczoteczki miejscach, przez to w zębach pojawiają się ubytki. Należy je jak najszybciej wyleczyć, by sąsiednie zęby również nie uległy uszkodzeniom.

Konsekwencje chorób dziąseł

Niemniej ważny jest idealny stan dziąseł, w przeciwnym wypadku wzrasta realne ryzyko wystąpienia chorób serca. Nierzadko dochodzi również do zapalenia przyzębia, których najczęstszą przyczyną są infekcje wywołane bakteriami. W wielu takich przypadkach dochodzi do zdiagnozowania cukrzycy, jeżeli dolegliwości nie są leczone regularnie. W skrajnych przypadkach pojawiają się problemy z nerkami, odpowiedzialnymi za filtrowanie krwi. W związku z powyższym istotne jest uczęszczanie co najmniej raz na pół roku na wizyty kontrolne do stomatologa. W przypadku pojawienia się symptomów choroby dziąseł lub ubytków, niezbędna jest jak najszybsza reakcja. Osoby, które w jakikolwiek sposób są obciążone genetycznie słabymi zębami oraz wrażliwymi dziąsłami, powinny być pod stałą obserwacją specjalisty z zakresu stomatologii.

Konieczność dbania o zęby