Rozwój sztucznej inteligencji jest także odczuwalny w medycynie. Szczególne znaczenie ma w przypadku dokonywania analiz, diagnoz czy obserwacji leczenia osoby chorej. Współcześnie sztuczna inteligencja staje się jej nieodłącznym elementem systemu ochrony zdrowia. Dzięki ich zastosowaniu lekarze dobierają najbardziej odpowiednie metody leczenia. Jak jeszcze wykorzystywana jest sztuczna inteligencja w medycynie?
Sztuczna inteligencja w medycynie – zastosowanie
Jak już wspomniano nowoczesne technologie i sztuczna inteligencja mają swój udział w dokonywaniu diagnoz i wyborze sposobu leczenia. Innym przykładem jest system sztucznej inteligencji, zaprojektowany przez Google. Jest on wykorzystywany do analizy wyników badania mammograficznego.
Naukowcy ze Stanford University opracowali algorytm, który po zaledwie dwóch miesiącach praktykowania był w stanie rozróżnić 14 chorób za pośrednictwem zdjęcia RTG płuc. Jego konikiem okazała się diagnoza zapalenia płuc, z którą radiolodzy mieli nie lada wyzwanie. Jest to ogromnie trudna umiejętność, by na podstawie samego zdjęcia zdiagnozować właśnie zapalenie płuc. W praktyce często to same zdjęcie RTG jest różnie interpretowane przez radiologów.
Kolejnym przypadkiem, w którym została wykorzystana sztuczna inteligencja w medycynie miał miejsce w Damo Academy. To instytut badawczy, pracujący pod skrzydłami Alibaby. Są oni twórcami algorytmu dla sztucznej inteligencji, która pozwala na wykrycie zarażania koronawirusem. Skuteczność tego algorytmu wynosi 96%. Jest w stanie w bardzo krótkim czasie przeanalizować wyniki kilku tysięcy osób. W 20 sekund przeanalizował dane aż 5 tysięcy osób. Diagnoza choroby jeszcze nigdy dotąd nie była tak błyskawiczna. Algorytm jako pierwszy został wykorzystany w szpitalu Qiboshan w Zhengzhou w prowincji Henan.
Jakie znaczenie odgrywa sztuczna inteligencja w medycynie?
Specjaliści jednogłośnie twierdzą, że sztuczna inteligencja ma wpływ na dynamiczniejszy proces leczenia. Wymaga to zakupienia przez placówki medyczne nowoczesnych urządzeń, dzięki którym pacjent ma szansę szybko wrócić do pełni sił. Rewolucja sztucznej inteligencji w medycynie już trwa na dobre. Bardzo trudno jest przewidzieć jej dalsze osiągnięcia, choć z pewnością powstanie wiele aplikacji, które będą wspierały lekarzy w procesie diagnozy jak i całego leczenia terapeutycznego.
Zdolność sztucznej inteligencji do błyskawicznej analizy ogromnej ilości danych, dotyczących historii leczenia pacjenta będzie prowadziła do wypracowania automatycznej procedury postępowania w różnych stadiach choroby. Wszystkie te działania przyczynią się do wyboru jak najbardziej odpowiedniej metody leczenia i jej szybkiego wprowadzenia. Automatyczna ocena dokonywana przez sztuczną inteligencję będzie dokonywała grupowania pacjentów na przypadki typowe oraz naglące prędkiego kontaktu z lekarzem. Dzięki tej ocenie nastąpi profilowanie potrzeb pacjentów oraz kwalifikowanie ich do kontaktu z lekarzem lub niższego stopniem personelu medycznego.