Yerba Mate - dlaczego warto ją pić?
Zdrowie

Yerba Mate - dlaczego warto ją pić?

Yerba mate dostarcza nam energii, podobnie jak kawa, ale zawiera mniej kofeiny i więcej składników odżywczych. Miliardy ludzi na całym świecie zaczynają dzień od filiżanki kawy lub herbaty, jednak tylko w niektórych częściach świata wybierają yerba mate. Sprawdź, dlaczego warto włączyć ją do swojej diety!

Co to jest yerba mate?

To tradycyjny południowoamerykański napój, który oferuje moc kawy, zdrowotne korzyści herbaty i euforię czekolady. Wielu rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej nazywało go napojem bogów, a później europejscy osadnicy zaczęli go określać zielonym złotem Indian. Warto przyjrzeć się jej bliżej!

Wspomniany napój otrzymuje się z suszonych liści wiecznie zielonego ostrokrzewu, rodzimej rośliny z Ameryki Południowej. Rośnie dziko, ale uprawiana jest również na plantacjach, podobnie jak znane gatunki herbaty. Dzielenie się tym napojem z tradycyjnej tykwy jest oznaką przyjaźni i silnych relacji.

Yerba Mate - dlaczego warto ją pić?

Korzyści zdrowotne Yerba Mate

Wspomniany napój przede wszystkim zwiększa energię i jasność umysłu, czujność, koncentrację i skupienie. W porównaniu do innych najczęściej używanych stymulantów, takich jak kawa, herbata, orzechy kola, kakao i guarana, yerba mate zapewnia najbardziej zrównoważony wzrost energii. Nie wywołuje takich skutków ubocznych jak kawa. Jeśli cierpisz na bezsenność, sięgnij po yerba mate, zapewniającą spokojny sen. Sportowcy piją ją, aby poprawić sprawność fizyczną.

Ponadto yerba mate poprawia funkcje umysłowe. To odżywczy napój, który zapewnia potężny zastrzyk witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Używany jest jako stymulant, ogólny środek wzmacniający np. układ trawienny, środek, pomagający utrzymać zdrową wagę, jako lekarstwo na ból, zmęczenie i depresję, napój na alergie i zapalenie zatok. Zawiera kilka związków przeciwnotworowych, zmniejsza więc ryzyko raka.

Na tym jednak zalety yerba mate wcale się nie kończą. Skutecznie wzmacnia układ odpornościowy, a jeśli chcesz schudnąć, pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów. Ponadto leczy zaparcia, biegunki i niestrawności. Sprawdzi się również doskonale jako naturalny środek antybakteryjny przeciwko E. coli, jednej z najczęstszych przyczyn zatrucia pokarmowego. Można ją także stosować, aby uchronić się przed infekcjami dróg moczowych, takich jak kamienie pęcherza moczowego i nerek. Yerba mate wspiera kości i układ krążenia, zmniejszając ryzyko osteoporozy, niewydolności serca i arytmii.