Jakie spodenki rowerowe wybrać?
Fit porady

Jakie spodenki rowerowe wybrać?

Takie pytanie bardzo często pada na forach internetowych, zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu rowerowego, kiedy nieco wyższe temperatury wreszcie pozwalają na zrzucenie wielowarstwowej odzieży. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje spodenek - od modeli na szelkach aż po luźne szorty rowerowe. Które spodenki sprawdzą się najlepiej?

Wygoda to podstawa

Wiele osób zbyt luźno podchodzi do tematu, wybierając dowolne spodenki rowerowe, pasujące jedynie kolorystycznie do reszty stroju. Tymczasem spodenki to część garderoby, która ma kluczowe znaczenie i wpływa na komfort jazdy na rowerze. Potwierdzą to z pewnością zapaleni rowerzyści, pamiętający bolesne początki swoich rowerowych wypraw.

Pupa to jeden z trzech punktów, na którym spoczywa ciężar ciała podczas jazdy. Ta część opiera się na guzach kulszowych, które dociskane do powierzchni siodełka po kilku godzinach powodują ból mięśni pośladkowych. Współczesne modele spodenek mają do zaoferowania znacznie więcej, niż tylko trwały materiał.

Wkładka w spodenkach

O wyborze odzieży w dużej mierze decyduje jej przeznaczenie. Jeśli spodenki będą użytkowane wyłącznie w drodze do pracy i z powrotem, pupa z pewnością zniesie kilkudziesięciominutową przejażdżkę w wygodnych i luźnych szortach. Gdy celem wypraw są długie trasy, należy zatroszczyć się o komfort własnych pośladków i zakupić dobrą parę spodenek z wkładką. Producenci odzieży sportowej proponują spodenki z wkładką żelową lub piankową. Pierwszy z oferowanych modeli uznawany jest za trwały i elastyczny, utrzymujący pierwotny kształt przez wiele miesięcy użytkowania.

Najdroższe i najlepsze wkładki rowerowe to o piankowej konstrukcji , gdzie używa się kilku rodzajów pianek o różnej gęstości nawet to 120 kg /m2. Żelowa wkładka jest dobra tylko na krótkie dystanse 1-2 jazdy, potem z każdą godziną zaczynają zyskiwać przewagę wkładki tylko piankowe a po 5-6 jazdy na rowerze wkłada żelowa zaczyna wręcz przeszkadzać, jest też dużo bardziej wilgotna bo żel to powierzchnia przez którą powietrze nie przypływa, co w konsekwencji powoduje coraz większy dyskomfort.

Rodzaj szwów

Najbardziej zachwalane wśród kolarzy to spodenki o płaskich szwach. ( nie prawda, szew płaski wygląda ładnie, faktycznie zmniejsza ryzyko obtarć ale jest bardzie podatny na uszkodzenia z uwagi iż łatow można go przerwać np. rzepem)  Odzież świetnie nadaje się do wielogodzinnej jazdy, zapewniając maksymalny komfort i zero otarć. Ważne jest to jaki materiał został użyty o jakiej gramaturze, np. materiał o gramaturze 245 g/m2 będzie lepszy niż o gramaturze 190 g/m2 , zapewni lepszy efekt kompresji, lepsze trzymanie całego ciała, co przełoży się na lepszą wydolność i komfort jazdy.

 

Spodenki na szelkach czy bez?

Spodenki z szelkami zapobiegają zsuwaniu się odzieży. Szelki są po to by spodenki się nie zsuwały podczas jazdy, gdyż jadąc na rowerze, kolarz wielokrotnie przesuwa się na siodełku do przodu i do tyłu. Szelki też gwarantują idealne dopasowanie wkładki i jej brak możliwości przesuwania się podczas jazdy.   Na spodenki bez szelek mogą zdecydować się osoby, które pokonują rowerem niewielki dystans, traktując jednoślad. Spodenki wyposażone w szelki znakomicie sprawdzą się podczas długich wypraw. Dodatkowo spodenki rowerowe z szelkami oznaczają brak gumki w pasie, która może wżynać się w ciało po kilku godzinach w pozycji pochylonej nad kierownicą. Kupując spodenki warto sprawdzić, czy szelki wykonano z siateczki lub materiału, który skutecznie odprowadza pot.

Jakie spodenki rowerowe wybrać?

Wykończenie nogawek

Jeśli wybór padnie na dopasowane spodenki, kluczowym elementem ich wyposażenia jest szeroki ściągacz z silikonowym nadrukiem, umieszczony wewnątrz nogawek. Zapobiega to podwijaniu się nogawek, trzymając je w stałym miejscu przez cały czas trwania podróży. Taśmy takie nie powinny podrażniać skóry, a dzięki swojej elastyczności bez problemu dopasowują się do większości obwodów ud.

Spodenki luźne czy dopasowane?

Większość rowerzystów to zwolennicy obcisłych spodenek, które nawet po wielu godzinach jazdy pozostają na swoim miejscu. Na ten model decydują się również profesjonalni kolarze, dla których aerodynamika i wysoki komfort jazdy ma niebagatelne znaczenie (mniejszy opór powietrza umożliwia rozwijanie większych prędkości). Luźne szorty rowerowe świetnie sprawdzą się na rekreacyjnych trasach, podczas których od czasu do czasu można zsiąść z roweru by przejść się po okolicy. Takie spodenki rowerowe również dostępne są w wersji z wkładką. W wielu modelach są to wewnętrzne spodenki/bokserki z wkładką rowerową które można wyciągnąć w każdym momencie, umożliwiając szybkie odświeżenie po każdej wyprawie.

Spodenki rowerowe mają bardzo duży wpływ na komfort jazdy, dlatego przed zakupem warto poświęcić trochę czasu i rozeznać się w ofercie sprzedawcy. Obecnie w sprzedaży jest bardzo duży wybór spodenek o różnych właściwościach, dzięki czemu każdy znajdzie model spełniający jego oczekiwania.