Butelki do karmienia, a zdrowie
Zdrowie

Butelki do karmienia, a zdrowie

Każdy młody rodzic staje przed ważnym pytaniem, jakie butelki dla niemowląt są dla nich najzdrowsze. Przy wyborze należy uwzględnić ich pojemność, materiał z czego zostały wykonane oraz kształt, także i smoczka. Istotne też jest przeznaczenie pod kątem tego jakie mleko chcemy podawać: modyfikowane, naturalne czy jedno i drugie. Należy wziąć pod uwagę również wiek dziecka oraz jego preferencje.

Higiena butelek

Każdy rodzic, posiadający butelki dla niemowląt musi pamiętać o właściwej ich higienie, by utrzymywać je w absolutnej czystości. Mowa tu nie tylko o butelce, ale i o smoczku. Nie można dopuścić, by smoczek był zniszczony. Butelka winna być zawsze w odpowiednim stanie i uprzednio wysterylizowana. Po każdym użyciu trzeba ją natychmiast umyć, by nie rozwijały się w niej bakterie. Myć można za pomocą zwyczajnego płynu do naczyń, a później dokonać sterylizacji. Dla celów bezpieczeństwa powinno wyrzucać się je po 2-3 miesiącach. Kupując butelkę warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają odpowiednie atesty. Warto kupować je w punktach aptecznych, które zostały opracowane przez specjalistów. Butelki wykonane z materiału sztucznego muszą zostać oznaczone napisem BPA FREE.

Butelki do karmienia, a zdrowie

Podział butelek

Obecnie na rynku butelki dla niemowląt spotykane są w kliku rodzajach. Najzdrowszym wyborem są butelki szklane, mimo, iż łatwo mogą ulec uszkodzeniu są najlepsze dla alergików. Jest ona dużo łatwiejsza w utrzymaniu higieny, gdyż łatwo można ją umyć i na długo pozostaje w dobrym stanie. Szkło jest bardzo oporne na zmatowienie i przenikanie zapachów. Ten rodzaj butelki jest ekologiczny, gdyż może ulec recyklingowi. Minusem jest to, że taka butelka jest dużo cięższa niż np. plastikowa. Jest na to sposób, warto dokupić do niej osłony, które sprawiają, że łatwiej się je trzyma i zapobiega przed uszkodzeniami. Często wybierane są butelki plastikowe, są one znacznie ekonomiczniejsze, lekkie oraz łatwiej się je trzyma. Ich wadą jest szybkie zmatowienie, co powoduje, że patogenne składniki dostają się do jedzenia. Zmatowienie powstaje na skutek częstych sterylizacji, jednak jest to konieczne dla zachowania bezpieczeństwa. Innym rodzajem są butelki silikonowe. Dedykowane są do spożywania gęstszego pożywienia oraz dla starszych niemowląt, które umieją kontrolować sobie napływający pokarm oraz odpowiednio ją naciskać. Małe dzieci mogły by się łatwo zachłysnąć. Ich plusem jest lekkość, poręczność oraz łatwość utrzymania jej higieny. Nowoczesnym rodzajem są butelki z czujnikiem ciepła, które ukazują temperaturę zdatną do spożycia. Nowością są także butelki antykolkowe, które posiadają specjalne zawory odprowadzające powietrze do butelki. Przydatna dla maluchów, które raptownie i łapczywie ssą smoczek.

Dodatki do butelek

 butelki dla niemowląt są często sprzedawane w pakietach, które sprawią, że łatwiej będzie utrzymać je w czystości. W ich skład wchodzi sterylizator, delikatny płyn do smoczków, szczotka do mycia butelek, suszarka oraz podgrzewacz, w którym podgrzewa się butelki.