Dlaczego tak ważna jest higiena?
Zdrowie

Dlaczego tak ważna jest higiena?

Utrzymywanie właściwej higieny sprzyja nie tylko zdrowiu, ale i także dobrej relacji partnerskiej, pracy, większej pewności siebie oraz znacznie dłuższemu bytowaniu. Warto wiedzieć, że higiena ma wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale przede wszystkim na zdrowie psychiczne.

Aspekty zdrowotne

Higiena ma znaczący wpływ na zmniejszenie ryzyka infekcji. Same kąpiele nie uchronią nas przed tym, ważne są także kosmetyki, których używamy. Chodzi o to, by utrzymać naturalną ochronę dla drobnoustrojów. Istotna jest również specyfika mycia dłoni. Właściwe mycie rąk chroni nas przed niebezpiecznymi bakteriami. Higiena odgrywa znaczącą rolę dla kondycji włosów i paznokci. Włosy chronią przed ubytkiem ciepła, a paznokcie są tarczą przeciw wielu czynnikom mechanicznym. Odpowiednia pielęgnacja oddziałuje na zahamowanie progresji antybiotykooporności. Jak pokazują badania coraz częściej występuje niepodatność bakterii na antybiotyki. Prognozuje się, że w 2050 roku aż 10 milionów osób poniesie w ten sposób śmierć. Stąd warto przyłożyć się do właściwej higieny, bo jest ona ochroną przed różnymi infekcjami i zakażeniami, które zmuszają do stosowania antybiotyków. Higiena ma wpływ także na długowieczność, niewielkie czynności, a mają wielkie znaczenie dla naszego zdrowia. Przykładem jest mycie zębów, które strzeże przed wieloma poważnymi chorobami.

Dlaczego tak ważna jest higiena?

Aspekty poza fizyczne

Dla wielu kobiet istotną rzeczą jest świeży oddech, często bez tego nie ma żadnej relacji. Podobnie zapach potu i nieświeże włosy odpychają od siebie potencjalnych partnerów. Mężczyźni zaś skupiają swoją uwagę na włosach, paznokciach oraz uśmiechu interesujących dam. Trafionym wnioskiem jest to, że prawidłowa higiena stanowi podstawę udanego związku partnerskiego. Podobnie jest na rynku zawodowym, pracodawcy bardzo dużą wagę przykładają do wyglądu przyszłego pracownika. Schludny wygląd kandydata daje bardzo dużą szansę na zdobycie wymarzonej profesji. Badania wskazują, że higiena ma wpływ na samopoczucie oraz nastrój człowieka, właściwie wykonywana pielęgnacja gwarantuje lepsze poczucie własnej wartości.