Jak poprawić koordynację ruchową?
Zdrowie

Jak poprawić koordynację ruchową?

Jeżeli zastosujemy odpowiednie ćwiczenia koordynacja naszych ruchów może ulec znaczącej poprawie. Na jaki rodzaj aktywności fizycznej warto się, zatem zdecydować, aby uzyskać jak najlepsze efekty?

Skuteczne ćwiczenia na poprawę koordynacji ruchowej i balansu

Odpowiednia koordynacja ruchowa ma w życiu bardzo duże znaczenie, dlatego dobrze jest o nią zadbać. Do sprawdzonych sposobów na poprawę koordynacji fizycznej zaliczamy uprawianie takich sportów jak np. jazda na rowerze czy pływanie. Warto jednak wiedzieć, że koordynację ruchową możemy wzmocnić także na skutek wykonywania prostych ćwiczeń takich jak chociażby stanie na jednej nodze przez okres dłuższy niż jedna minuta. Jeżeli takie ćwiczenie będzie dla nas nadzwyczaj proste warto je urozmaicić poprzez dodanie pewnego utrudnienia. Doskonałym sposobem na poprawę koordynacji jest ćwiczenie, które polega na tym, że stajemy na jednej nodze, ale nie na podłodze tylko na grubej poduszce, a ponadto do tego powinniśmy mieć jeszcze zamknięte oczy.

Jak poprawić koordynację ruchową?

Jakie jeszcze ćwiczenia warto wykonywać?

Ciekawym ćwiczeniem na usprawnienie koordynacji ruchowej jest naprzemienne unoszenie ręki i nogi. Ćwiczenie to polega to na tym, iż klękamy na macie opierając dłonie o podłogę, a następnie wyciągamy przed siebie prawą rękę i w tym samym czasie unosimy i wyprostowujemy lewą nogę. Po krótkiej chwili zmieniamy strony. Innym godnym uwagi ćwiczeniem jest podrzucanie piłki tenisowej i łapanie jej jedną ręką. W tym ćwiczeniu istotne jest, aby wcześniej wyznaczyć sobie określony obszar, poza który nie powinniśmy wykraczać łapiąc piłkę. Możemy również zdecydować się na ćwiczenia z wykorzystaniem dużej piłki gimnastycznej. Wówczas należy usiąść na piłce, ręce rozłożyć na boki, prawą nogę wyprostować w kolanie unosząc do góry stopę. Po wykonaniu kilkunastu powtórzeń należy zmienić nogę. Interesującymi ćwiczeniami są także podskoki, przy których w trakcie lądowania obracamy się najpierw o 90 stopni, potem o 180 stopni, a na koniec nawet o 360 stopni. Jak więc widać ćwiczeń na poprawę balansu jest naprawdę wiele warto, więc z nich korzystać.