Rodzaje sportów zimowych
Zdrowie

Rodzaje sportów zimowych

Zima to wyjątkowa pora roku, która kojarzy się głównie z przerwą w zajęciach lekcyjnych, jest to gratka także dla wielbicieli sportów zimowych. Wśród najbardziej popularnych form aktywności fizycznej znajdują się sanki, narty oraz snowboard, czy skoki narciarskie. W tej ostatniej dyscyplinie Polscy zawodnicy odnoszą ogromne sukcesy, co napawa wszystkich rodaków dumą.

Narciarstwo i snowboard

Do sprawnego poruszania się na nartach, niezbędne są kijki, zawodnicy mają za zadanie poruszać się po wyznaczonym torze, wykonując przy okazji niezbędne figury i kombinacje, na podstawie których przyznawane są punkty. Wyróżnia się narciarstwo klasyczne, biegi i skoki narciarskie oraz tak zwaną kombinację norweską. Narciarstwo dla większości amatorów to sposób na aktywność i podniesienie w związku z tym poziomu endorfin w organizmie. W przypadku snowboardu należy pamiętać o większej ilości wyposażenie w skład którego wchodzi oczywiście deska, odpowiednie buty, nieprzemakalna odzież, ochraniacze, specjalne rękawiczki i gogle zabezpieczające wzrok przed mało sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Do rozpoczęcia przygody ze snowboardem, wymagana jest przede wszystkim idealna kondycja.

Rodzaje sportów zimowych

Rekreacja w postaci łyżwiarstwa i saneczkarstwa

Popularnością cieszą się również sporty zimowe w postaci saneczkarstwa i łyżwiarstwa, które można uprawiać rekreacyjnie i wyczynowo. Łyżwiarstwo, jako sport zimowy, zaczynają trenować dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Oczywiście figury, które wykonują nie są tak skomplikowane, jak te przeznaczone do dorosłych, lecz wymagają i tak pełnej koncentracji i skupienia na wykonywanych piruetach i obrotach. Sporty zimowe są lubiane przez ludzi w każdym wieku, choć saneczkarstwo kojarzy się wyłącznie z młodszymi, ale nic bardziej mylnego. Dorośli mają możliwość organizacji wyścigów, na specjalnie do tego przeznaczonych torach – naturalnych albo sztucznych. Saneczkarstwo zapoczątkowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, jednak bardzo szybko sport zimowy w tej postaci stał się popularny również w Polsce.