Jak przygotować się do biegania na krótkim dystansie?
Fit porady

Jak przygotować się do biegania na krótkim dystansie?

W sieci występuje wiele rad dla początkujących biegaczy jednak zwykle są one dostosowane do treningów na dłuższe dystanse. Warto posiłkować się opiniami osób doświadczonych, taką niewątpliwie jest Mariola Ślusarczyk, medalistka Mistrzostw Polski. Na co zatem zwraca uwagę doświadczona w biegach osoba w trakcie przygotowań?

Zabawa z bieganiem

To świetna metoda pracy nad szybkością. Można ją praktykować zarówno na krótszych jak i dłuższych przerwach. Tutaj występuje duża swoboda, więc ich zakres i miejsce jest uzależnione od wyobraźni trenującego. Przykładem jest bieg np. od danego punktu do punktu. Ważne jest to, by starać się biegać raz wolniej, a raz szybciej.

Praca nad siłą

Kolejnym aspektem jest siła biegowa. Mowa tutaj o wszelkich skipach, wieloskokach, hopach, podbiegach czy zbiegach. Praca ta jest istotna także w przypadku krótszych dystansów, ponieważ przyśpiesza ona nogi w czasie startu. Wystarczy w trakcie treningu praktykować raz krótkie, a raz szybsze podbiegi, na zmianę z spokojnym i dynamiczniejszym zbiegiem. Znaczenie odgrywają wszelkiego rodzaju skipy, marsz B oraz wznosy kolan. Bardzo istotne jest także robienie hopów w górę wraz z podciąganiem kolan w stronę klatki piersiowej. Znaczenie odgrywają również skoki w dal oraz po schodach.

Jak przygotować się do biegania na krótkim dystansie?

Treningi wzmacniające

To bardzo często pomijana sprawa wśród biegaczy. Mięśnie brzucha i pleców w trakcie biegu kształtują poprawny wygląd sylwetki ciała, długości kroku oraz siły. To właśnie mięśnie brzucha mają ważną rolę w trakcie unoszenia kolan i robienia większych kroków.

Praca na rytmami

W trakcie przygotowań do biegu nie można zapomnieć o rytmach, przebieżkach i startach. To powinna być nieodłączna część każdego treningu jako forma dogrzewki czy ćwiczeń po dłuższym biegu.

Bieg regeneracyjny

Bieg regeneracyjny służy temu, by czuć się dużo lepiej po biegu, niż przed. Taki bieg ma być spokojny, dbając o to, by kroki były dość szybkie. Taki trening ma trwać nie dłużej niż pół godziny. Najlepiej je stosować po intensywnych treningach biegowych.