W jaki sposób działa defibrylator AED?
Zdrowie

W jaki sposób działa defibrylator AED?

Dzięki defibrylatorowi AED możemy znacznie zwiększyć na uratowanie ludzkiego życia, nawet o 70%. Takie nowoczesne urządzenie pozwoli skutecznie przywrócić prawidłową pracę serca. Jest odpowiedzialny za przepuszczenie odpowiedniego impulsu elektrycznego o właściwym natężeniu przez mięsień sercowy.

Co to jest defibrylator AED?

Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) jest lekkim, przenośnym urządzeniem. Zapewnia impuls prądu przez klatkę piersiową do serca. Taki wstrząs może potencjalnie poradzić sobie z anemią. Wyrówna pracę serca do normalnej częstotliwości. Defibrylator należy zastosować w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Taki problem występuje, gdy serce działa nieprawidłowo i przestaje bić niespodziewanie. Jeśli nie jest leczony w ciągu kilku minut, szybko prowadzi do śmierci. Najczęściej nagłe zatrzymanie akcji serca wynika z migotania komór, czyli szybkiego i niezsychronizowanego rytmu serca. Serce musi być “defibrylowane” szybko, ponieważ szansa ofiary na przeżycie spada 7-10% po każdej minucie nieprzywrócenia normalnego bicia serca.

 W jaki sposób działa defibrylator AED?

Gdzie znajdziemy defibrylatory AED?

W przypadku podjęcia stosownych działań ratunkowych w odpowiednim czasie, szanse na uratowanie życia ludzkiego wzrasta aż trzykrotnie. Jeśli zostanie użyty wtedy defibrylator, zwiększamy szanse na uratowanie życia nawet do 70%.

Defibrylatory AED zlokalizowane są w miejscach publicznych o dużym natężeniu ruchu. Znajdziemy je m.in. na lotniskach i dworcach kolejowych. Instalowane są również w szkołach, urzędach, miejscach pracy i w centrach handlowych.

 W jaki sposób działa defibrylator AED?

Jak działa AED?

Wbudowany komputer sprawdza rytm serca ofiary przez przyczepne elektrody. Komputer oblicza, czy potrzebna jest defibrylacja. Jeśli tak, to nagrany głos lektora zachęca do rozpoczęcia działań ratunkowych z użyciem AED.  Ten wstrząs chwilowo ogłusza serce i zatrzymuje całą aktywność. Daje to szansę sercu na wznowienie skutecznego bicia. Dźwiękowe sygnały prowadzą ratownika przez cały proces. AED najlepiej sobie radzi w przypadku migotania komór lub innego stanu zagrażającemu życiu, nazywanego częstoskurczem komorowym bez tętna. Dlatego AED powinien się znaleźć w dostępnym miejscu.