Chorobami nerwowo-mięśniowymi nazywamy schorzenia, w których występują problemy na płaszczyźnie komunikacyjnej między mózgiem a mięśniami. Jako najczęstszą przyczynę ich występowania wymienia się wrodzone mutacje genetyczne, choć choroba może nie ujawnić się od razu po urodzeniu lecz nawet po wielu latach. Drugą przyczyną, mogą być z kolei nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu immunologicznego czyli zaburzenia związane z odpornością organizmu. Niewłaściwe reakcje układu narządów, które umożliwiają aktywowanie mechanizmów obronnych, skutkuje niepoprawnym działaniem neuroprzekaźników lub wywołuje stan zapalny. Problemy zdrowotne na tle nerwowo-mięśniowym mogą być również wyzwalane przez zakażenie niektórymi bakteriami oraz poprzez zatrucie toksynami. Jak objawiają się te choroby? Jakie są sposoby ich leczenia?
Przykłady chorób o podłożu nerwowo-mięśniowym i ich objawy
Najczęściej występujące choroby nerwowo-mięśniowe to: rdzeniowy zanik mięśni, zespół Lamberta-Eatona, stwardnienie boczne zanikowe, choroba Charcot- Marie- Tooth, tężec, dystrofie mięśniowe, miastenia, miopatia mitochondrialna oraz wiele innych schorzeń. Szczegółowa charakterystyka objawów możliwa jest po dokonaniu rozpoznania konkretnej jednostki chorobowej, jednak można odnaleźć wspólną płaszczyznę wielu symptomów dla każdej z chorób. W wyniku utraty unerwienia w mięśniach, dochodzi do ich osłabienia, a nawet zaniku. Innymi objawami są także: bóle i drżenie mięśni oraz niedowłady, czasem również paraliż.
Sposoby leczenia chorób nerwowo-mięśniowych
Ze względu na szerokie zróżnicowanie chorób o podłożu nerwowo-mięśniowym, sposoby leczenia są zindywidualizowane. Najczęściej wdrożona jest kuracja farmakologiczna, jednak nie u każdego pacjenta cierpiącego na tego typu schorzenia jest to skuteczna metoda. Najlepsze efekty terapeutyczne osiągają pacjenci, którzy korzystają z zabiegów fizykoterapii i pozostają aktywni fizycznie, wykonując regularnie odpowiednio dobrane przez fizjoterapeutę i rehabilitanta ćwiczenia.