Jakie są przyczyny i objawy słabego krążenia?
Zdrowie

Jakie są przyczyny i objawy słabego krążenia?

System krążenia jest odpowiedzialny za wysyłanie krwi, tlenu i składników odżywczych w Twoim ciele. Kiedy przepływ krwi do określonej części ciała jest mniejszy, możemy mieć do czynienia ze słabym krążeniem. Występuje najczęściej w kończynach. Wynika z innych problemów zdrowotnych.

 Jakie są przyczyny i objawy słabego krążenia? 

Objawy słabego krążenia

Do najczęstszych objawów słabego krążenia możemy zaliczyć:

  • mrowienie,
  • drętwienie,
  • pulsujący lub kłujący ból kończyn,
  • ból,
  • skurcze mięśni.

Każdy problem zdrowotny może prowadzić do słabego krążenia. W zależności od przyczyny mogą wystąpić inne objawy. Na przykład osoby z chorobą tętnic obwodowych mogą doświadczać typowego bólu, drętwienia i mrowienia.

 Jakie są przyczyny i objawy słabego krążenia? 

Przyczyny słabego krążenia

Choroba tętnic obwodowych może powodować słabe krążenie w nogach. Powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i tętnic. Związana jest z miażdżycą. Tętnice usztywniają się. Blaszka miażdżycowa gromadzi się w tętnicach i naczyniach krwionośnych. Zmniejsza przepływ krwi do kończyn i może powodować ból. Z czasem może prowadzić do drętwienia, mrowienia, uszkodzenia nerwów i tkanek. Nieleczony, zmniejszony przepływ krwi i blaszka miażdżycowa zwiększa ryzyko udaru i zawału.

Zakrzepy krwi blokują przepływ krwi częściowo lub zupełnie. Mogą rozwijać się w niemal każdym miejscu ciała. Najczęściej rozwijają się w rękach lub nogach. Mogą prowadzić do problemów z krążeniem.

Żylaki są powiększonymi żyłami. Wynikają z niewydolności zastawki. Żyły wydają się sękate i nabrzmiałe. Najczęściej znajdują się na tylnej części nóg. Żylaki mogą prowadzić do słabego krążenia krwi i zakrzepów.

Cukrzyca nie tylko wpływa na poziom cukru we krwi, ale też na słabe krążenie w pewnych częściach ciała. Dlatego pacjenci mogą doświadczać skurczów w nogach, a także bólu. Cukrzyca może również powodować problemy z sercem i naczyniami krwionośnymi. Osoby chore na cukrzycę mogą być bardziej narażone na miażdżycę, podwyższone ciśnienie krwi i choroby serca.

Noszenie dodatkowych kilogramów obciąża Twój organizm. Jeśli masz nadwagę lub otyłość, siedzenie albo stanie przez wiele godzin może prowadzić do problemów z krążeniem.

Osoby cierpiące na chorobę Raynauda  cierpią na chronicznie zimne dłonie i stopy. Choroba prowadzi do zwężenia tętnic, które nie zapewniają odpowiedniego przepływu krwi. Dlatego możemy mieć słabe krążenie.