Na czym polega leczenie kanałowe?
Zdrowie

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to jedno z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych przez dentystów w dzisiejszych czasach. Należy ono do metod skutecznych i bezpiecznych dla pacjenta, dlatego staje się ono coraz bardziej popularne nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.

Kiedy należy poddać się tego typu leczeniu?

Leczenie kanałowe wymagane jest w przypadku problemów związanych z miazgą zęba. Są to m.in. zapalenie lub martwica miazgi, niedopełnienie kanałów korzeniowych oraz zmiany okołowierzchołkowe. Jakie są powody tych przypadków? Zazwyczaj są one wywołane nadmiernym gromadzeniem się próchnicy. Powodem mogą być również częste operacje na danym zębie w przeszłości, a nawet jego złamania lub pęknięcia. Nieleczona miazga może powodować tworzenie się ropnia, którego rozwój wiąże się z bardzo dużym bólem.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Na samym początku stomatolog usuwa próchnicę oraz wszelkie zanieczyszczenia z zęba. Następnie usuwana jest warstwa miazgi, aby dokładnie udrożnić oraz poszerzyć kanały korzeniowe. Stosowany jest do tego roztwór podchlorynu sodu, który skutecznie zwalcza wszelkie bakterie oraz jest bezpieczny dla pacjenta. Po dokładnym wyczyszczeniu kanałów lekarz uszczelnia je specjalnymi preparatami, aby w przyszłości uniemożliwić tworzenie się nowych bakterii. Końcowym etapem jest założenie plomby oraz odbudowa pierwotnej korony zęba.

Sam proces leczenia nie jest trudny, jednakże wymaga od stomatologa sporo wiedzy i doświadczenia. Należy zatem wybrać lekarza, który dobrze zna się na swoim fachu. Po samym zabiegu ząb nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Nie można jedynie jeść twardych produktów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na stan korony zęba.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Czy istnieją powikłania związane z tym rodzajem leczenia?

Czasami zdarza się, że mimo znieczulenia ból nadal występuje. Świadczy to o bardzo rozległym stanie zapalnym. Po samym zabiegu ból może występować z różną siłą przez następne dwa tygodnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ból uśmierzać za pomocą tradycyjnych preparatów przeciwbólowych. Jeżeli po dwóch tygodniach ból nie ustępuję, należy zgłosić się do stomatologa w celu przyjrzenia się tej sytuacji.

Ile kosztuje leczenie kanałowe w Polsce?

Cena tego typu leczenia jest zależna nie tylko od trudności zabiegu, ale również miejscowości. Leczenie zęba jednokanałowego kosztuje ok. 400 zł, dwukanałowego 600 - 700 zł, a czterokanałowego 700 - 800 zł. Nie można również zapominać, że do kosztów należy doliczać wizyty, które nie są przewidziane w ramach obecnego pakietu leczenia. Ceny mogą wtedy znacząco pójść w górę.

Przed samym pójściem na zabieg warto wybrać odpowiedniego dentystę. Wysokiej klasy profesjonalista może skutecznie zredukować ryzyko powikłań do minimum, przez co nie ma obawy, że stracimy nie tylko pieniądze, ale również będziemy narażeni na ogromny ból. Najlepszym sposobem na wybór idealnego specjalisty są opinie w Internecie oraz informacje od znajomych osób, który proces leczenia kanałowego mają już za sobą i na spokojnie mogą już poradzić, jakiego stomatologa warto wybrać.