Jak rozpocząć morsowanie?
Fit porady

Jak rozpocząć morsowanie?

Morsowanie to zyskująca na popularności aktywność, która zwykle ma miejsce w okresie zimowym. Miłośnicy morsowania zaczynają przygodę z zimną wodą już jesienią, aby się do niej zaadoptować. Jak przygotować się do morsowania? Od czego zacząć? Czy potrzebna jest konsultacja lekarska?

Morsowanie - jak zacząć?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, jak przygotować się do morsowania. Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i inaczej znosi nowe warunki klimatyczne. Zimna, czy wręcz lodowata woda z pewnością jest warunkiem niecodziennym. Nawet jeśli ktoś wcześniej stosował chłodne prysznice, morsując, odczuwa zupełnie inne doznania. Aby łatwiej było nam wejść zimą do lodowatej wody, warto przede wszystkim skonsultować tę opcję z lekarzem pierwszego kontaktu. Może się okazać, że istnieją przeciwskazania do uprawiania przez nas tej zimowej aktywności. Jeśli jednak lekarz da zielone światło, warto przede wszystkim oswajać się z chłodną wodą w domu. Wystarczy w tym celu brać chłodne prysznice, zamiast gorących kąpieli. Przed morsowaniem warto zjeść sycący, ale nie tłusty posiłek. Chodzi o to, aby dostarczyć organizmowi energii, która przyda się, gdy będziemy już w wodzie. Dobrze jest też wypić ciepły napój. Konieczna jest rozgrzewka. Należy pamiętać, aby podczas jej wykonywania rozgrzać wszystkie partie ciała, w szczególności nogi. To one mają najdłuższy czasowo kontakt z zimną wodą. Na stopy warto włożyć specjalne buty do morsowania lub zwykłe trampki, które później wysuszymy.

Jak rozpocząć morsowanie?

Podczas morsowania dobrze mieć na głowie czapkę, na szyi szalik, a na dłoniach rękawiczki. Solidna rozgrzewka przed morsowaniem ma sprawić, że się rozgrzejemy, ale nie spocimy. W przeciwnym razie bardzo łatwo o chorobę. Na początek wystarczy spędzić w wodzie minutę, ewentualnie dwie. Z każdym kolejnym morsowaniem można zwiększać tę wartość, ale nic na siłę. Po morsowaniu należy szybko wytrzeć się do sucha, ubrać w suche i luźne ubranie, a także stopniowo rozgrzewać organizm od środka, np. pijąc ciepłą herbatę z miodem czy wodę z elektrolitami. Pamiętaj, że morsowanie to dla organizmu spory wysiłek. Warto się więc do niego przygotować.