Bieganie dla początkujących
Fit porady

Bieganie dla początkujących

Jeśli wiosna zmobilizowała Cię do rozpoczęcia prac nad własną sylwetką rozważ bieganie. Warto zagłębić się w tajniki dla początkujących biegaczy. To sport, w który nie trzeba prawie inwestować. Niezbędne będą buty do biegania i bezprzewodowe słuchawki. By efektywnie biegać trzeba zadbać o odpowiedni plan działania, dzięki któremu będziemy mogli wytrwać w swym zamierzeniu. Jak więc zatem zacząć swą przygodę z bieganiem? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Cel to podstawa

By rozpocząć swą przygodę z bieganiem i zbyt szybko się nie poddać warto wyznaczyć sobie cel. Jeśli znamy cel jakiejś aktywności, wówczas dużo łatwiej jest nam się na niej skupić i realizować. Po kilku tygodniach zaczyna się ta czynność stawać dla nas rutyną. Po 9 biegach prawdopodobnie minie problem z zadyszką i zakwasami. To moment, w którym pojawi się radość z biegania. Cel jest niejako naszym motywatorem, więc musi spełniać odpowiednie kryteria. Po pierwsze musi być konkretny, mierzalny, osiągalny, realny oraz określony w czasie. Bieganie po to, by schudnąć nie jest wcale motywującym celem. Nie zawiera się praktycznie w żadnym z powyższych kryteriów.

Bieganie dla początkujących

Ustal plan treningowy

Kolejny krok to ustalenie planu treningów na zbliżające się tygodnie. Na początku należy skorzystać z gotowych i sprawdzonych planów dla początkujących. Najlepiej powiesić go na lodówce czy w widocznym dla nas miejscu, by od razu wiedzieć, z czym ma się do czynienia w danym dniu. By bardziej się zmotywować należy przekreślać sobie każdy przebyty trening.

Kwestia butów i akcesoriów do biegania

Buty do biegania powinno się kupić dopiero w momencie ustalenia częstotliwości i długości treningów. To ma wpływ na wybór odpowiedniego modelu. Tańsze buty będą odpowiednie do 1-2 treningów tygodniowo, nie dłuższych niż pół godziny. Dla osób chcących biegać częściej zaleca się zakup bardziej odpornego na zniszczenia modelu. Świetnym gadżetem do biegania jest pulsometr z zegarkiem, docenią go głównie osoby nastawione na zrzucenie wagi.

Kolejne kwestie dotyczą zasad prawidłowego i bezpiecznego biegania oraz ustalenia tras, po których będziemy odbywać nasze treningi.