Obowiązkowe wyposażenie każdego rowerzysty
Fit porady

Obowiązkowe wyposażenie każdego rowerzysty

Jazda rowerem – co jest potrzebne?

Jazda rowerem jest obecnie bardzo modną formą aktywności fizycznej, która bardzo często jest praktykowana przez całe rodziny i trudno się temu dziwić, ponieważ pobudza do pracy wszystkie mięśnie. Najmłodsi rowerzyści powinni być wyposażeni we wszystkie elementy bezpieczeństwa, w skład których wchodzą ochraniacze na łokcie i kolana, kask, rękawiczki i oczywiście okulary rowerowe. Producenci tych ostatnich dokładają wszelkich starań, by były dostosowane dla osób w każdym wieku i wzorowo spełniały swoją rolę. Współczesne okulary rowerowe są ważnym akcesorium zarówno dla zawodowych kolarzy, jak i dla amatorów pojazdów na dwóch kołach. Okulary rowerowe powinny być założone bez względu na panującą pogodę, ponieważ chronią organ najważniejszego zmysłu, jakim są oczy. Główną funkcją okularów rowerowych jest ochrona rowerzysty przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, a jest to możliwe wyłącznie dzięki zaawansowanym technologiom zapewniającym bezpieczeństwo w tym zakresie.

Obowiązkowe wyposażenie każdego rowerzysty

Okulary rowerowe – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Prawidłowa ochrona oczu przed działaniem promieni UV jest możliwa dzięki zastosowaniu najlepszej jakości soczewek, które zapewniają bezpieczeństwo przed promieniowaniem ultrafioletowym UV-A. Właściwie dobrane okulary rowerowe muszą mieć więc niezawodne soczewki, najlepiej takie, które zapobiegają parowaniu szkieł podczas jazdy. Nowoczesne modele okularów rowerowych mają niewielkie otwory w szkłach, których zadaniem jest utrzymanie właściwej cyrkulacji powietrza, co jest szczególnie ważne dla osób biorących udział w maratonach rowerowych. Zawodowi kolarze inwestują dużo pieniędzy w drogie i niezawodne okulary rowerowe wyposażone w specjalistyczne i inteligentne soczewki fotochromatyczne, które samoistnie się przyciemniają oraz rozjaśniają. Przy takim rozwiązaniu ta jedna para okularów jest odpowiednia na każde warunki atmosferyczne, w tym deszcz oraz ekstremalne upały.

Zależności między wygodą, a wyglądem okularów rowerowych

Po omówieniu praktycznych aspektów, jakie muszą mieć profesjonalne okulary rowerowe, czas na wygodę ich noszenia podczas wyczynów na rowerze. Pierwszym czynnikiem, dzięki któremu możliwa jest ocena w tym zakresie, jest odpowiednie dopasowanie kształtu akcesorium do twarzy kolarza, co eliminuje potrzebę częstego poprawiania okularów podczas jazdy. Jest to tym bardziej ważne, gdy podczas maratonów pokonuje się często setki kilometrów na nierównych terenach, przepełnionych naprzemiennie dołkami i wzniesieniami. Zsuwające się wówczas okulary rowerowe prowadzą do nadmiernej frustracji, przez którą spada również koncentracja i związana z nią efektywność jazdy. Dlatego podczas poszukiwania okularów w modnych kolorach, z oprawkami zwracającymi uwagę oraz mających opływowe kształty należy pamiętać o tym, by ogólny wygląd szedł w parze z praktycznym zastosowaniem. Kolor okularów rowerowych jest najczęściej dobierany do kasku i reszty akcesoriów, jednak coraz częściej w ubiorze kolarzy pojawiają się kontrasty.