Jakich błędów unikać podczas biegania?
Fit porady

Jakich błędów unikać podczas biegania?

Bieganie staje się coraz popularniejszą dyscypliną sportową. Biegaczy można spotkać na każdym rogu. Każdy biega w inny sposób, z inną prędkością oraz z inną pobudką. Stąd należy wiedzieć, iż są różne techniki uprawiania tego sportu oraz jakich błędów się wystrzegać tak, by bieganie było znacznie skuteczniejsze.

Najczęściej spotykane błędy

Najczęściej spotykanym błędem jest bieganie z zaciśniętymi pięściami. Wówczas praca dłoni i rąk jest zaburzona. Usztywnienie dłoni niekorzystnie wpływa na resztę ciała. Swobodne dłonie sprawiają, że bieg lepiej się prezentuje oraz jest bardziej wydajny. Aby biegać prawidłowo, w tej sytuacji wystarczy tylko luźno trzymać dłonie i problem znika. Kolejnym błędem jest postawa biegania zwana grzybiarzem. Spotykana jest głównie u osób, rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem oraz wśród osób, będących już w bardzo długotrwałym treningu. Taka postawa sygnalizuje, że dana osoba ma osłabione mięśnie szyi, karku oraz pleców. Bieganie takie jest nieskuteczne oraz sprawia, że pobiera się znacznie mniej tlenu w trakcie tej aktywności, skutkuje to, że szybciej taka osoba jest zmęczona. Poprawie tej postawy mogą pomóc ćwiczenia na te konkretne partie ciała. Warto jednak przed pójściem na siłownię, udać się do lekarza i z nim ustalić, czy jest to dobre dla ciała danego człowieka. Często spotyka się osobę, która biegnąc wygląda jak narciarz piaskowy i przede wszystkim ją słychać z daleka, ponieważ ociera butami o podłoże. Takie bieganie spotyka się u osób o dużej masie ciała oraz wśród tych, u których występuje zaburzenie dynamiki. Prawidłową postawę przywróci zrzucenie zbędnych kilogramów oraz robienie ćwiczeń takich jak: podbiegi, skipy oraz podskoki z półprzysiadów.

Jakich błędów unikać podczas biegania?

Pozostałe błędy, występujące w trakcie biegania

Mniej częściej spotykanym stylem biegania jest mumia. Postawa polega na opuszczonych ramionach i rękach bardzo przybliżonych do poziomu biodrowego. Ma miejsce wówczas zaburzenie biegania, ponieważ następuje zbytnie obciążenie nóg. Bez odpowiedniej pracy rąk nie uzyska się szybkiego biegu. Aby pozbyć się tego stylu warto poświęcić czas na treningi interwałowe. Błąd, nawiązujący do teledysku piosenki We no speak Americano ukazuje bieg z rozległymi ruchami, ale stosunkowo wolnym biegiem. Tutaj wystarczy skrócić krok, by uzyskać prawidłowy styl biegania.