Planujesz zacząć biegać, ale nie wiesz jak to zrobić? Sprawdź kilka przydatnych porad!
Fit porady

Planujesz zacząć biegać, ale nie wiesz jak to zrobić? Sprawdź kilka przydatnych porad!

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Obecnie w Polsce wiele osób biega mniej lub bardziej profesjonalnie. Dla jednych osób jest to sposób na relaks po pracy a dla innych alternatywa ćwiczenia na siłowni. Wiele osób zastanawia się lub planuje rozpocząć bieganie, ale nie wie do końca jak to zrobić. Oto przydatne porady, które pomogą postawić ten pierwszy krok na trasie!

Planujesz zacząć biegać, ale nie wiesz jak to zrobić? Sprawdź kilka przydatnych porad!

 

Plan treningowy

Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, gdy zamierzamy zacząć biegać to stworzenie planu. Zdecydowanie szybciej i chętniej rozpoczniemy sesje biegowe, jeśli będziemy wiedzieli jakie zadania mamy do wykonania i co nas czeka w najbliższej przyszłości. Zdecydowanie zatem warto zaplanować bieganie w kalendarzu w konkretne dni i przeznaczyć na to zajęcie odpowiednio dużo czasu. Jeśli z wyprzedzeniem będziemy wiedzieli, kiedy oraz ile czasu mamy zarezerwowane na bieganie, będziemy mogli się do tego przygotować mentalnie, oraz będziemy mogli biegać w spokoju, koncentrując się na samym biegu, a nie zerkaniu na zegarek.

Wykonaj pierwszy bieg... marszem

Gdy nadejdzie czas na pierwsze przemierzenie trasy np. w parku, warto wykonać taką sesję marszem. Wiele osób obawia się o swoją kondycję fizyczną, a przemierzanie marszem trasy będzie korzystnym posunięciem. Dzięki temu sprawdzimy, jaką mamy wydolność organizmu, na ile możemy sobie pozwolić, poznamy samą trasę i nie zniechęcimy się np. skurczami czy dużym wysiłkiem pierwszego dnia biegania. Codzienne zwiększenie szybkości i dystansu z pewnością będzie lepsze niż ukończenie pierwszego biegu i przemęczenie organizmu.

Poznaj bieganie dokładniej

Kolejną podpowiedzią dla osób rozpoczynających bieganie, jest zapoznanie się z ogólną tematyką. W sieci istnieje wiele portali, które opisują właśnie tę tematykę. Znajdziemy tam wiele informacji o stroju, technikach, lokalizacjach czy typach treningów. Wiedza przyda się nam do efektywniejszego treningu oraz powoli “złapać bakcyla” biegania. Na forach internetowych możemy rozmawiać z innymi osobami biegającymi oraz przetestować różne techniki treningu, które zostały ułożone przez profesjonalne osoby dla osób rozpoczynających bieganie.