Lubisz stawiać przed sobą sportowe wyzwania i wciąż szukasz nowych barier, które możesz pokonać? Spróbuj aktywności, która wyciśnie z Ciebie siódme poty, wzmocni ciało oraz kondycję psychiczną. Trening OCR to dyscyplina, która zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Dziedzina sportu wyczerpująca zarówno umysłowo, jak i psychicznie, po której nie ma nic lepszego od relaksującej kąpieli w basenie.
Czym jest OCR?
Obstacle Course Racing to pełna nazwa skrótu, która po polsku oznacza bieg z przeszkodami. Nie jest to jednak zwyczajny tor przeszkód, który można zakończyć z lekko podwyższonym tętnem. OCR to wyzwanie, któremu są w stanie sprostać wyłącznie najsprawniejsi uczestnicy. Biegi OCR odbywają się w otoczeniu natury, na specjalnie wytyczonych trasach. Pokonywanie każdej kolejnej konstrukcji to ogromne obciążenie fizyczne, które przeradza się także w prawdziwe wyzwanie natury umysłowej.
Przykładem współczesnego biegu z przeszkodami jest popularny Runmageddon, który wymaga miesięcy przygotowań. Pomimo potężnego wysiłku, przełamywania własnych barier i przekraczania granic własnego ciała nie brakuje chętnych do uczestnictwa.
Trasy OCR – wybierz optymalne dla siebie rozwiązanie
Bieg z przeszkodami ma różne poziomy trudności, dzięki czemu uczestnicy mogą wybrać trasę, która jest dopasowana do ich aktualnej formy sprawnościowej. Najkrótsza trasa OCR ma 3 km i zawiera około 15 przeszkód, najdłuższa z kolei liczy około 44 km, na której rozstawiono ponad 140 konstrukcji. Są jeszcze trasy pośrednie, ale wiele zależy od organizatora i terenu, na którym odbywa się wyścig.
Trening OCR – solidne przygotowanie to podstawa
Sprawność fizyczna jest kluczowa i to ona determinuje do wzięcia udziału w biegu. Gdzie trenować swoją kondycję, aby przygotować się do uczestnictwa jak najlepiej? Najlepiej w miejscu, które spełnia ku temu wszystkie warunki. Jednym z najbardziej polecanych jest strefa OCR w FitParku w Krakowie. To klub treningowy należący do kompleksu Parku Wodnego. Na terenie obiektu można sprawdzić swoje umiejętności na takich przeszkodach, jak chomik, zemsta pszczelarza, wariat czy flying monkey. Możesz tam trenować samodzielnie lub pod okiem instruktora.
Basen po wymagającym treningu
Trening OCR a regeneracja w wodzie – jak ma się jedno do drugiego? Łagodna aktywność po wysiłkowym treningu jest zalecana przez doświadczonych sportowców. Co przyniesie lepsze ukojenie od relaksu w basenie? Nic nie jest w stanie zastąpić regeneracji w formie łagodnego masażu mięśni pod taflą wody.
Pływanie angażuje do pracy wszystkie grupy mięśni, dostarczając tlenu niezbędnego do spalania zasobów energetycznych. Jeśli jednak mowa o spokojnym dryfowaniu, czynność tę można uznać za regenerującą wysiłek fizyczny i kojącą umysł. Odprężenie towarzyszące mikromasowaniu skóry przez cząsteczki wody jest nieporównywalna z regularnym odpoczynkiem przed telewizorem. Warto zatem podjąć tę formę relaksu po treningu, który doszczętnie zużywa siły, doprowadzając tym samym do uczucia przyjemnego wyczerpania.
Źródło: https://www.parkwodny.pl/fitpark/blog/2022/09/02/nowosc-strefa-ocr/