Trekking wpływa pozytywnie na sferę fizyczną, psychiczną i emocjonalną. Poprawia wytrzymałość fizyczną. Zachęca do kreatywności i pobudza wyobraźnię. Przywraca też wiarę w siebie. Trekking z pewnością ma charakter holistyczny. Zobacz, dlaczego warto go uprawiać.
Wzmacnia układ mięśniowo-szkieletowy
Ta forma aktywności fizycznej pomaga napiąć mięśnie. Jednocześnie zwiększa ich elastyczność. Celuje przede wszystkim w nogi i biodra. Angażuje również szyję, barki, ramiona i przedramiona. Uprawiając trekking, zwiększasz gęstość mineralną kości, a zmniejszasz ryzyko osteoporozy.
Taki trening jest szczególnie pomocny dla osób z bólami stawów i pleców. Szlaki górskie w mniejszym stopniu obciążają stopy, kostki, kolana, plecy i biodra w porównaniu do betonowego podłoża. Nosząc plecak, równocześnie angażujesz górne partie ciała.
Reguluje poziom cukru we krwi
Trekking zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2. Podczas wędrówki mięśnie pracują intensywnie. Dlatego potrzebują energii. Organizm wykorzystuje cukier we krwi do napędzania aktywności mięśni. W ten sposób obniża się poziom cukru i jednocześnie zwiększa tolerancja na insulinę.
Uprawiając trekking, spalasz też tkankę tłuszczową. Ilość utraconych kalorii jest wprost proporcjonalna do wagi plecaka oraz nachylenia w terenach. Bieszczady są idealnym miejscem na wspinaczkę. Bez względu, na to, czy jesteś początkujący, czy zaprawiony w wędrówkach, zwróć uwagę na ustrzyki górne. Oferują świetną bazę dla narciarzy i trekkingowców.
Wpływa pozytywnie na serce i płuca
Regularne trekkingi obniżają ciśnienie krwi, cholesterol i trójglicerydy. Wpływają pozytywnie na układ oddechowy i układ sercowo-naczyniowy. W ten sposób zmniejszają ryzyko zawału serca, udaru mózgu, zaburzeń oddechowych oraz bóli sercowo-naczyniowych.
Warto też wspomnieć o tym, że uprawiając regularnie aktywność fizyczną, możesz zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego, piersi, płuc i endometrium. Im wyższy jest poziom przeciwutleniaczy w naszym organizmie, tym wyższa jest jego zdolność do zwalczania infekcji i regeneracji.
Rozwija miękkie umiejętności
Wyprawa trekkingowa wspaniale poprawia umiejętność zarządzania i organizacji. Dzięki niej możesz się nauczyć ustalać cele, planować, organizować, budować zespół. Buduje też siłę mentalną. Zachęca do orientacji na cele. Pozwala również przyswoić zdolność do zmiany. W ten sposób staniesz się bardziej wytrzymały i zdeterminowany. Możesz siebie zaskoczyć i odkryć.
Poprawia nastrój
Aktywność fizyczna działa przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo. Wspaniale poprawia nastrój. Wędrując górskim szlakiem, możesz cieszyć się najprostszymi, ale zmieniającymi życie doświadczeniami. W ten sposób łączysz się z piękną przyrodą, jej uzdrawiającymi dźwiękami i niezliczonymi kolorami. Wzgórza, łąki, strumyki i jeziora pobudzają kreatywność i wyobraźnię.
Nawet słońce, księżyc i gwiazdy wydają się świecić inaczej niż zwykle. Właśnie dlatego stajesz się szczęśliwszy i bardziej empatyczny. Odzyskujesz wewnętrzny spokój. Po całym dniu możesz wreszcie się wyspać. Aktywność fizyczna wyzwala endorfiny, czyli hormony szczęścia. Zmniejsza dezorientację, złość i lęk. Zwiększa energię i poprawia interakcje społeczne.