Czym jest zespół cieśni nadgarstka?
Zdrowie

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka to choroba, która wielu ludziom nie mówi kompletnie nic. Prawda jest jednak taka, że to schorzenie, dotyka bardzo wiele osób, niezależnie od tego, czy są to pracownicy fizyczni, czy też osoby pracujące przy komputerze. Czym jest ta choroba i jak ją wyleczyć?

Na czym polega zespół cieśni nadgarstka?

Rozwój choroby, w pierwszym stadium, zaczyna się od odczucia ucisku palców. Po jakimś czasie wspomniany ból się powiększa i z czasem nie pozwala normalnie funkcjonować. Należy wówczas udać się do lekarza, aby upewnić się, czy nie jesteśmy chorzy. Jeżeli lekarz stwierdzi zespół cieśni nadgarstka, najprawdopodobniej będzie trzeba poddać się operacji.

Kogo dotyka ta choroba?

Zespół cieśni nadgarstka w dużej mierze dotyka osób, które często pracują przy użyciu rąk. Mogą to być pracownicy fizyczni (stolarze, dekarze, murarze, pracownicy produkcyjni), oraz pracownicy biurowi (programiści, copywriterzy). Będąc w grupie zawodowej podwyższonego ryzyka, warto, co jakiś czas badać stan naszych stawów nadgarstka, aby ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby. Takie badanie powinno być wykonywane najlepiej raz do roku.

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Jakie są objawy?

Na samym początku choroby, drętwieniu ulegają nasze palce. Z biegiem czasu, drętwienie, oraz bóle- znacznie się powiększają i mogą doprowadzać do promieniowania nawet do barku. U większości ludzi cierpiących na tę dolegliwość, wyróżnia się idiopatyczny zespół cieśni nadgarstka, czyli taki, który pochodzi z niewiadomego źródła. W tej sytuacji nie ma możliwości zlikwidowania tego problemu jeszcze w zalążku.

Jak wygląda leczenie?

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka, oprócz standardowego leczenia farmakologicznego i fizjoterapii, wymaga niekiedy również operacji. Ma ona za zadanie zwiększenia przestrzeni w kanale nadgarstka, aby znacznie ograniczyć drętwienie palców. Po wykonanym zabiegu, bóle mogą się pojawiać jeszcze przez ok. 3 miesiące, gdyż tkanki, oraz ścięgna, będą wymagały odbudowy. Jeżeli po tym okresie, ból nie ustępuje, lub ulega nasileniu, należy niezwłocznie udać się do lekarza prowadzącego zabieg. Być może pacjentowi dolega znacznie poważniejsza choroba i należy ją pilnie zdiagnozować.