Co to są żylaki i jakie są sposoby ich leczenia?
Zdrowie

Co to są żylaki i jakie są sposoby ich leczenia?

Żylaki są skręconymi i powiększonymi żyłami. Każda żyła powierzchowna może się zmienić, ale najczęściej żylaki występują na nogach. To dlatego, że postawa stojąca i chodząca zwiększa ciśnienie w żyłach na nogach.

 Co to są żylaki i jakie są sposoby ich leczenia?

Podstawowe informacje o żylakach

Dla wielu osób pajączki-powszechna łagodna odmiana żylaków-są po prostu problemem kosmetycznym. U innych osób żylaki mogą powodować ból i dyskomfort. W niektórych przypadkach mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Czasami wskazane jest operacyjne usuwanie żylaków.

Domowe sposoby, takie jak ćwiczenia, podnoszenie nóg lub noszenie pończoch uciskowych, mogą złagodzić ból i zapobiec większym dolegliwościom. Jeśli obawiasz się tego, jak wyglądają Twoje żyły, a środki do samodzielnej pielęgnacji nie są skuteczne, skontaktuj się z lekarzem.

 Co to są żylaki i jakie są sposoby ich leczenia?

Diagnoza

Aby zdiagnozować żylaki, lekarz przeprowadzi odpowiednie badanie fizykalne. Obejrzy dokładnie Twoje nogi, gdy stoisz i sprawdzi obrzęki. Może też Cię poprosić o opisanie bólu nóg. Często wskazane jest badanie ultrasonograficzne. Pozwala sprawdzić, czy zastawki w żyłach funkcjonują prawidłowo lub, czy są jakieś ślady zakrzepów. W tym nieinwazyjnym badaniu specjalista kieruje małym ręcznym urządzeniem w badanym obszarze ciała.

 Co to są żylaki i jakie są sposoby ich leczenia?

Domowe sposoby

Na szczęście leczenie żylaków zwykle nie oznacza pobytu w szpitalu ani długiego, nieprzyjemnego powrotu do zdrowia. Dzięki mniej inwazyjnym zabiegom można je leczyć ambulatoryjnie. Ćwiczenia, utrata nogi, noszenie luźnych ubrań, podnoszenie nóg, unikanie długiego stania czy chodzenia mogą łagodzić ból i zapobiegać przed poważniejszymi dolegliwościami.

 Co to są żylaki i jakie są sposoby ich leczenia?

Leczenie ciężkich przypadków

W skleroterapii wstrzykuje w małe i średnie żylaki specjalny roztwór lub piankę, aby je zamknąć. W ciągu kilku tygodni żylaki powinny zniknąć. W niektórych przypadkach konieczne jest powtórzenie zabiegu. Jednak skleroterapia jest skuteczna, jeśli zostanie wykonana prawidłowo. Nie wymaga znieczulenia i można ją wykonać w gabinecie lekarskim.

Skleroterapia pionowa dużych żył jest również popularnym zabiegiem. Wstrzyknięcie roztworu lub pianki w dużą żyłę zamyka ją i uszczelnia.

Lekarze stosują nową technologię w laserowych zabiegach, aby zamknąć mniejsze żylaki i pajączki. Leczenie laserem polega na wysyłaniu silnych wiązek światła na żyłę, która powoli zanika, aż w końcu znika. Nie stosuje się tutaj nacięć ani igieł.

Popularne są również cewnikowe zabiegi z wykorzystaniem częstotliwości radiowej lub energii lasera. Lekarz wprowadza cienką rurę (cewnik) do powiększonej żyły i ogrzewa ją za pomocą fal radiowych lub energii lasera. Gdy zostanie wyciągnięta, ciepło niszczy żyłę, powodując jej zapadnięcie i zamknięcie. Ta procedura jest preferowanym sposobem leczenia większych żylaków.

W czasie ambulatoryjnej flebektomii lekarz usuwa mniejsze żylaki poprzez serię małych nakłuć skóry. Znieczulone są te obszary nogi, które mają być nakłuwane. Blizny są na ogół minimalne.

Endoskopowa operacja żył może być wskazana, gdy żylakom towarzyszą owrzodzenia i gdy inne techniki już zawiodły. Chirurg używa cienkiej kamery. Umieszcza ją w nodze. Wizualizuje i zamyka żylaków poprzez małe nacięcia. Ten zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych.