Jak oswoić dziecko z wodą?
Fit porady

Jak oswoić dziecko z wodą?

Początki przygody z wodą mogą być dla dziecka albo niezapomnianym przeżyciem, albo powodem do stresu. Każdy maluch inaczej reaguje na kontakt z wodą, tym bardziej w obecności instruktora, który najczęściej jest dla niego kimś obcym. Lekcje pływania nie muszą być dla dziecka przykrym obowiązkiem, jeśli zawczasu zadbasz o to, by maluch czuł się w wodzie komfortowo. Oto kilka wskazówek dotyczących oswajania dziecka z wodą.

Działaj stopniowo

Lęk przed wodą u dziecka to najczęściej obawa przed nieznanym. Pierwsza wizyta na basenie powinna odbywać się w obecności przynajmniej jednego z rodziców. Maluch czuje się bezpiecznie wiedząc, że w pobliżu znajduje się osoba, która jest w stanie skutecznie złagodzić stres i obawy towarzyszące dziecku przed wejściem do wody. Pod żadnym pozorem nie zmuszaj dziecka do robienia rzeczy, na które nie jest gotowe. Nurkowanie czy skok do wody to czynności, które odbywają się w późniejszych etapach nauki pływania. Pierwsze lekcje przeważnie odbywają się na płytkiej powierzchni basenu.

Wspólne zakupy

Na początek zaproponuj dziecku wspólne zakupy w sklepie sportowym. Niech maluch samodzielnie wybierze strój do pływania, okularki, czepek czy klapki. Dzięki temu nieco raźniej wkroczy na basen. Zarówno strój, jak i pozostałe akcesoria powinny być dopasowane. Zbyt luźne okulary pływackie czy niewygodne klapki sprawią, że dziecko będzie obawiać się wizyty na basenie jeszcze bardziej.

Zachęć do zabaw w wodzie

Pierwsze chwile w środowisku wodnym warto wspomóc akcesoriami, które uprzyjemnią każdy moment. Dziecko o wiele lepiej będzie czuło się w wodzie, mając na sobie rękawki czy koło do pływania. Równie zachęcające do zabaw są kolorowa piłka czy makaron. Dodatki te sprawią, że dziecko zacznie utrzymywać się na wodzie w pozycji horyzontalnej, co doda mu pewności siebie i od razu wzmocni pracę nóg.

Jak oswoić dziecko z wodą?

Lekcje z trenerem

Nauka pływania pod okiem instruktora to jedna z lepszych opcji dla malucha. Kiedy dziecko pokona już barierę przebywania w wodzie i poczuje się pewnie w trakcie wodnych szaleństw, jest to dobry moment na rozpoczęcie zajęć z trenerem. W wielu parkach wodnych nauka pływania dla dzieci odbywa się w niewielkich grupach lub indywidualnie. Niech maluch zdecyduje, czy lepiej będzie czuł się w towarzystwie rówieśników, czy może szybciej nabędzie umiejętności pływackie trenując samodzielnie.

Jak działa instruktor?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wykwalifikowany instruktor szybko reaguje na sytuacje lękotwórcze i potrafi im w porę zapobiec. Dobry trener równie szybko rozpozna, które dziecko boi się wody – dzięki błyskawicznej reakcji jest w stanie opanować dziecięcy lęk i dopasować bieg zajęć do możliwości malucha. Instruktor pływania potrafi również w przystępny sposób wytłumaczyć dziecku przyczyny jego niepokoju, skutecznie rozładowując napięcie poprzez zabawę. Sama nauka odbywa się głównie poprzez ciekawe gry wodne z użyciem atrakcyjnych dla dziecka akcesoriów pływackich.

Nadal masz obawy przed zapisaniem dziecka na lekcje pływania? Sprawdź ofertę Parku Wodnego w Krakowie – przygotowaliśmy specjalne zajęcia dla najmłodszych, polegające na oswajaniu się z wodą.