Kręgosłup a ból głowy
Zdrowie

Kręgosłup a ból głowy

Ból głowy jest chyba najczęściej spotykanym objawem chorobowym, występującym u osób pełnoletnich. Lekarze różnych specjalności na co dzień spotykają ogromną liczbę pacjentów, którzy zmagają się z bólem głowy o różnym natężeniu, czasie trwania i umiejscowieniu.

Konieczna diagnoza

Najczęściej jest tak, że w momencie borykania się bólem głowy sięgamy po tabletki o działaniu przeciwbólowym. Są to leki, które posiadamy od lekarza lub zakupione samodzielnie w aptece czy w innym markecie. Działanie jest to często powodowane tym, że diagnoza dotycząca tej dolegliwości nie została ustalona. Jeśli występuje ona często to bardzo łatwo można ulec przedawkowaniu lub uzależnienia się od farmakoterapii.

Jak ukazują wyniki większość przewlekłych bólów głowy spowodowane są pochodzeniem szyjnym, czyli ból powoduje kręgosłup. Oznacza to, że dolegliwość powstaje na skutek przeciążeń górnego odcinka kręgosłupa szyjnego. Lekarz, który zajmuje się tą dziedziną w takie sytuacji zaleci leczenie, które uwolni od bólu, a kolejno zmniejszy przeciążenie kręgosłupa.

Kręgosłup a ból głowy

Pytania kierowane do pacjentów, skarżących się na ból głowy

Udając się do lekarza specjalisty czy fizjoterapeuty z bólem głowy można przygotować się na kilka pytań. Jednym z nich jest to, co może prowokować czy intensyfikować ból głowy. Może to być długotrwałe przebywanie w nieprawidłowej pozycji głowy w ciągu dnia lub nocy czy ucisk okolicy karku lub potylicy. Kolejne pytania są o miejsce rozpoczęcia się bólu, najczęściej rozpoczyna się on w okolicy karku. Lekarze pytają także o promieniowanie (może to być potylica, czoło, skroń, gałka oczna czy twarz), umiejscowienie bólu (czy jest on jednostronny czy dwustronny), jego intensywność, czas trwania (czy jest on zmienny czy raczej stały) i objawy współtowarzyszące. Do nich można zaliczyć ograniczone ruchy kręgosłupa szyjnego, zawroty głowy, nudności czy zaburzenia wzrokowe.

Terapia polegająca na farmakoterapii nie będzie skuteczna, uśnieży ona jedynie ból. W bólach głowy pochodzenia szyjnego niezbędna jest terapia manualna.