Zapalenie przyzębia nazywana jest często chorobą dziąseł. Stan zapalny dotyka najczęściej dziąsła i głębsze struktury przyzębia. Do najczęstszych objawów możemy zaliczyć zaczerwienienie, obrzęk i skłonności do krwawienia podczas szczotkowania i nitkowania zębów oraz jedzenia niektórych pokarmów. Zapalenie przyzębia jest odpowiedzią organizmu na niektóre bakterie nagromadzone na zębach.
Na czym polega zapalenie przyzębia?
Chociaż stanowi część systemu obronnego organizmu, ta reakcja zapalna może ostatecznie doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Jeśli nie wybierzesz się do stomatologa, zapalenie może rozprzestrzeniać się poniżej dziąseł i wzdłuż korzeni zębów. Zniszczy więzadła przyzębia i kości podporowej. W konsekwencji prowadzi do obluzowania i potencjalnej utraty zębów.
Jest wywoływane przez niektóre bakterie (zwane jako bakterie przyzębia). Wywołują miejscowy stan zapalny. Chociaż naturalnie znajdują się w jamie ustnej, jeśli występują dogodne warunki stają się szkodliwe. Ich liczba gwałtownie wzrasta. Dzieje się tak, gdy warstwa bakterii i resztek jedzenia, zwana płytką nazębną, gromadzi się na zębach. Pojawia się przede wszystkim w trudno dostępnych miejscach, na przykład szczelinach międzyzębowych.
W miarę postępu choroby dziąseł niszczy kości szczęki. Może doprowadzić do utraty zębów. U wielu osób ten proces przebiega stopniowo, przez wiele lat. Jeśli zostanie wcześnie wykryty i wyleczony, można skutecznie go zatrzymać.
Jak rozpoznać zapalenie przyzębia?
Zapalenie przyzębia zawsze zaczyna się od stanu zapalnego dziąseł. Nie zawsze można go łatwo rozpoznać, ale jest jednym z pierwszych objawów. Może prowadzić do krwawienia podczas szczotkowania i nitkowania zębów. Dziąsła mogą wyglądać na czerwone i opuchnięte, a na zębach pojawia się przebarwiona warstwa płytki nazębnej.
Nieleczony stan zapalny może przerodzić się w zapalenie przyzębia, często bez wyraźnych znaków ostrzegawczych. Jednak z czasem mogą wystąpić takie charakterystyczne objawy jak:
- nasilone krwawienie z dziąseł (sprowokowane przez szczotkowane lub jedzenie, a nawet spontaniczne),
- nieświeży oddech,
- przesuwanie się zębów,
- wydłużenie zębów (recesja dziąseł),
- ewentualnie ból.
Krwawienie z dziąseł może być mniej widoczne u palaczy. Nikotyna wpływa bowiem na naczynia krwionośne. Zatem może maskować proces chorobowy.
Jakie mogą być przyczyny?
Zdrowa jama ustna jest skolonizowana przez ponad 700 różnych gatunków bakterii. Większość z nich jest nieszkodliwa. Jeśli jednak nie będziesz dokładnie i regularnie czyścić zębów, osady bakteryjne zaczną się gromadzić wokół dziąseł. Zaczną tworzyć płytkę nazębną. Warunki staną się odpowiednie do rozwoju bardziej niebezpiecznych bakterii. Zagrożone są również wtedy naturalne mechanizmy obronne organizmu.
Jeśli nie usuniesz miękkiej płytki nazębnej przez szczotkowania i nitkowanie, minerały zaczną się na niej odkładać. Wtedy przekształci się w twardy osad na powierzchni zębów, zwanym kamieniem nazębnym. Jego obecność sprzyja rozwojowi płytki nazębnej w kierunku korzeni zębów. Między dziąsłem a zębem może pojawić się szczelina (kieszonka przyzębna). To idealne miejsce do rozwoju szkodliwych bakterii.
Materiał przygotowany przy współpracy z Gabinetem Dentystycznym Indexmedica - więcej: [LINK]choroby dziąseł [/LINK].