Czy osoby starsze mogą nosić soczewki kontaktowe? Jakie szkła wybrać dla seniora?
Zdrowie

Czy osoby starsze mogą nosić soczewki kontaktowe? Jakie szkła wybrać dla seniora?

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że wraz z wiekiem nasz wzrok ulega stopniowemu pogorszeniu. Nawet osoby, które wcześniej nie korzystały z okularów mogą być zmuszone do odwiedzenia okulisty oraz zaopatrzenia się w swoją pierwszą parę. Często okazuje się jednak, że nie jesteśmy w stanie przyzwyczaić się do korzystania z nich – okulary są niewygodne, zsuwają się z nosa oraz zmieniają wygląd twarzy. Czy w przypadku seniorów możliwe jest ich zastąpienie szkłami kontaktowymi?

Soczewki kontaktowe dla seniorów zmagających się z prezbiopią

Najczęstszą przyczyną stopniowego pogarszania się wzroku u osób po 40. roku życia jest prezbiopia, nazywana także starczowzrocznością. Objawia się ona pogorszeniem widzenia przedmiotów zlokalizowanych blisko naszych oczu. Wada ta powstaje w wyniku stopniowej utraty elastyczności przez soczewkę wewnątrzgałkową. Soczewka ta w miarę starzenia się staje się bowiem coraz grubsza oraz sztywniejsza. W efekcie coraz trudniejsze staje się skupianie wzroku na przedmiotach znajdujących się blisko.

Na początkowym etapie rozwijania się starczowzroczności dotknięte tą wadą osoby zauważają, że coraz więcej czasu zajmuje im dostosowywanie ostrości widzenia. Początkowo wysiłek ten jest szczególnie zauważalny przy słabych warunkach oświetleniowych oraz zmęczeniu, ale stopniowo wada pogłębia się i prowadzi także do zmęczenia oczu oraz współwystępowania bólów głowy.

Objawów tych nie należy bagatelizować, tylko jak najszybciej udać się do lekarza okulisty, który wykona badanie wzroku. Prezbiopia jest bowiem chorobą postępującą, dlatego tak ważne jest regularne badanie wzroku oraz noszenie okularów lub szkieł kontaktowych, dzięki którym można na dłużej zachować dobre widzenie oraz samopoczucie.

Czy osoby starsze mogą nosić soczewki kontaktowe? Jakie szkła wybrać dla seniora?

Czy starczowzroczność można skorygować za pomocą soczewek kontaktowych?

Osoby, u których zdiagnozowana została prezbiopia nie są wcale skazane na noszenie niewygodnych okularów! Specjalnie z myślą o nich zaprojektowane zostały bowiem 1-dniowe soczewki kontaktowe Acuvue Oasys Moist Multifocal. Umożliwiają one wyraźne widzenie na każdą odległość podczas wykonywania wszystkich czynności. Ich jednorazowa formuła noszenia pozwala nie tracić cennego czasu na czyszczenie i pielęgnację szkieł oraz minimalizuje ryzyko występowania infekcji i chorób oczu. Wieczorem wystarczy wyrzucić zużyte soczewki a następnego dnia użyć nową parę.

Soczewki kontaktowe Acuvue Oasys zostały stworzone z wykorzystaniem wyjątkowej technologii Lacreon, która zapewnia oczom optymalne nawilżenie oraz zapobiega ich wysychaniu podczas użytkowania. Ogromną zaletą szkieł jest także blokowanie ponad 98% promieniowania UVB i 85% promieniowania UVA, co przyczynia się do zachowania lepszego zdrowia oczu oraz zapobiega pogłębianiu się wad wzroku. Soczewki acuvue oasys są znakomitą alternatywą dla noszenia klasycznych okularów, która zapewnia doskonałą jakość widzenia w każdych warunkach. Ze względu na komfort oraz dyskrecję są szczególnie polecane starszym osobom, które do tej pory nie musiały korzystać z korekcji wzroku.