Terapia ultradźwiękiem to jedna z zyskujących na popoularności metod, którą fizjoterapeuci wykorzystują, by pomóc pacjentom w pozbyciu się dolegliwości bólowych. W jaki sposób ultradźwięki przyczyniają się do łagodzenia bólu? Jak działają aparaty do sonoterapii?
Ultradźwięki mają niezwykle szerokie zastosowanie, nie tylko w medycynie, ale także w kosmetologii. Zabiegi sonoterapeutyczne są wykorzystywane między innymi do walki z bólem reumatycznym, podczas leczenia stanów pourazowych a także do redukcji uszkodzeń tkankowych oraz zmniejszenia obrzęków. Wysoką skuteczność oddziaływania ultradźwiękami odnotowuje się także przy obniżaniu napięcia mięśniowego . Aparaty do sonoterapii z powodzeniem stosuje się też w gabinetach kosmetycznych do przeprowadzania zabiegów związanych z poprawą stanu skóry, a także w zwalczaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz cellulitu. Właściwości oddziaływania falą ultradźwiękową znalazły również zastosowanie w stomatologii, gdzie wykorzystywane są do czyszczenia kamienia nazębnego.
Jak działają aparaty do sonoterapii?
Urządzenia do tego rodzaju terapii przekazują fale ultradźwiękowe w głąb tkanek objętych rehabilitacją, za pomocą specjalnej głowicy prowadzonej po ciele pacjenta. Współczesne aparaty do sonoterapii są dostosowane zarówno do użytku w placówkach specjalistycznych, jak i w domu pacjenta, co ułatwia podjęcie terapii osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową.
Czym są i jak pomagają ultradźwięki?
Ultradźwiękami nazywamy mechaniczne drgania o częstotliwościach wyższych niż 20kHz. Do celów terapeutycznych ustala się wartości od 1MHz do 3 MHz. Ciekawostką jest, że ludzkie ucho nie jest w stanie zarejestrować tak wysokich częstotliwości. W praktyce oznacza to, że ich nie słyszymy. Właściwości lecznicze ultradźwięków uzyskuje się poprzez zastosowanie różnych mechanizmów oddziaływania na tkanki:
-
termicznego – zaabsorbowana energia akustyczna zostaje przekształcona w ciepło;
-
kawitacyjnego – dochodzi do pobudzenia przepływu płynów w obrębie komórek
-
mechanizmu naprężenia – wykorzystanie efektywności sił naprężenia.
Nowoczesne : aparaty do sonoterapii możliwiają podjęcie działań na poziomie komórkowym, efektem czego jest wsparcie procesów regeneracyjnych, usprawnienie krążenia i pobudzenie produkcji kolagenu. To wszystko ostatecznie przyczynia się do szybszego powrotu do zdrowia i odzyskania sprawności przez pacjenta. Sam zabieg jest bezbolesny i trwa około 15 minut.
Kiedy warto rozważyć wdrożenie terapii?
Leczenie bólu z wykorzystaniem potencjału terapeutycznego ultradźwięków jest obecnie bardzo popularną metodą. Jeśli pacjent odnotowuje problemy w postaci ograniczenia ruchomości stawów, występuje u niego chroniczny ból związany z układem kostnym lub mięśniowym, warto rozważyć skierowanie go do podjęcia sonoterapii jako terapii uzupełniającej. Niewątpliwymi zaletami tej metody są bezinwazyjność i krótki czas przeprowadzenia zabiegu. Ponadto, pacjent nie odczuwa dyskomfortu podczas działania falą ultradźwiękową.