Lekarz ortopeda - czym zajmuje się ten specjalista?
Zdrowie

Lekarz ortopeda - czym zajmuje się ten specjalista?

Na co dzień ortopeda leczy urazy kości, złamania kończyn, zwichnięcia stawów i zwyrodnienia kręgosłupa. Zajmuje się schorzeniami układu ruchu. Koncentruje się nie tylko na stawach i mięśniach, ale również kościach szkieletowych, więzadłach i nerwach. Sprawdź, kiedy należy umówić się do tego specjalisty.

Zapalenie kaletki maziowej

Kaletka przypomina worek wypełniony niewielką ilością płynu. Zmniejsza tarcie między strukturami podlegającymi obciążeniom. Pełni również funkcję ochronną. W naszym organizmie występuje około 150 kaletek, znajdują się m.in. obok ścięgien w pobliżu dużych stawów, takich jak ramienne, łokciowe, biodrowe i kolanowe. Zapalenie kaletki zwykle ma charakter przejściowy. Może ograniczać ruch, ale ogólnie nie powoduje deformacji. Najczęściej wywołane jest urazem, nadmiernym obciążeniem lub infekcją. Może być również związane z zapaleniem stawów, dną moczanową, cukrzycą, czy chorobą tarczycy. 

Jeśli pojawi się ból, nadwrażliwość na dotyk, problemy z poruszaniem, obrzęk, zaczerwienienie, koniecznie wybierz się do ortopedy. Przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad i wykona badanie fizykalne. Może też zlecić RTG, rezonans magnetyczny, USG.

Lekarz ortopeda - czym zajmuje się ten specjalista?

Urazy stawu kolanowego

Kolano składa się z 4 głównych więzadeł łączących ze sobą kość udową z piszczelową. Zapewniają stabilność i wytrzymałość stawu. Wyróżniamy więzadło krzyżowe przednie, tylne, poboczne przyśrodkowe i poboczne boczne. Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad i wykona badanie fizykalne. Może też zlecić dodatkowe badania, takie jak RTG, rezonans magnetyczny i artroskopię. Profesjonalny lekarz ortopeda z Krakowa opracuje sposób leczenia, biorąc pod uwagę Twoje objawy i ich nasilenie, wiek i ogólny stan zdrowia. 

Zespół cieśni nadgarstka

To choroba cywilizacyjna, na którą często skarżą się pracownicy biurowi i osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną. Jeśli masz problem z utrzymaniem przedmiotu w ręce, odczuwasz ból lub drętwienie dłoni albo pieczenie i mrowienie w palcach, koniecznie wybierz się do specjalisty. Przeprowadzi z Tobą wywiad i badania fizykalne. Oprócz tego może zlecić badania elektrodiagnostyczne pozwalające sprawdzić działanie nerwów i mięśni dłoni.

Palce młoteczkowate

To deformacja polegająca na stałym zgięciu palca w stawie międzypaliczkowym bliższym. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku staw międzypaliczkowy dalszy jest wolny od zmian. Wspomniane zniekształcenie obejmuje najczęściej drugi palec albo kilka palców. Może towarzyszyć paluchom koślawym. Należy go leczyć, ponieważ może prowadzić do deformacji stopy i trudności w chodzeniu. 

Lekarz ortopeda - czym zajmuje się ten specjalista?

Choroba De Quervaina’a

Zapalenie pochewki ścięgnistej pierwszego przedziału prostowników zwykle spowodowane jest urazem, nadmiernym obciążeniem lub zwyrodnieniem stawu. Może objawiać się bólem i obrzękiem u podstawy kciuka. Pacjenci mają też często problem z ruszaniem kciukiem i nadgarstkiem podczas wykonywania czynności polegających na chwytaniu lub ściskaniu. W dalszym stadium choroby ból może rozciągać się na cały kciuk. Szczypanie, ściskanie i inne ruchy kciukiem i nadgarstkiem nasilają dolegliwości bólowe. W pierwszej fazie choroby terapia opiera się na lekach przeciwzapalnych podawanych miejscowo i fizykoterapii. W zaawansowanym stadium wskazane jest leczenie operacyjne.