Reumatyzm czym jest i w jaki sposób go leczyć?
Zdrowie

Reumatyzm czym jest i w jaki sposób go leczyć?

Do chorób reumatycznych zaliczane są wszelkiego rodzaju schorzenia, na skutek, których dochodzi do zmian w tkance łącznej. Z powodu reumatyzmu cierpią nie tylko osoby starsze, choroba ta może wystąpić też u młodych osób. Reumatyzm jest niestety chorobą nieuleczalną, jednak w dzisiejszych czasach dzięki dużemu postępowi w medycynie chorzy mogą liczyć na skuteczne metody leczenia, które w dużym stopniu podniosą komfort życia z tą przypadłością.

Objawy i przyczyny reumatyzmu.

Do najczęściej występujących chorób reumatycznych zaliczamy przede wszystkim: choroby zwyrodnieniowe stawów, bóle pleców i szyi, reumatoidalne zapalenie stawów czy też zapalenia ścięgien. Do głównych objawów schorzeń reumatycznych zalicza się silny ból w stawach, któremu często towarzyszy obrzęk bądź zaczerwienienie.

Reumatyzm czym jest i w jaki sposób go leczyć?

Reumatyzm to choroba, na którą duży wpływ mają czynniki genetyczne, ale do przyczyn reumatyzmu można zaliczyć także zaburzenia immunologiczne. Zdarza się również, że reumatyzm może pojawić się na skutek choroby nowotworowej.

Diagnostyka i leczenie reumatyzmu.

                Aby potwierdzić, że mamy odczynienia z chorobą reumatyczną lekarze zlecają różnego rodzaju badania laboratoryjne oraz analizy obrazowe. Skutecznym badaniem wykonywanym w celu diagnostyki reumatyzmu jest badanie RTG, które umożliwia wykrycie zmian w stawach i tkankach około stawnych. Pacjenci bardzo często kierowani są również na rezonans magnetyczny i tomografie komputerową. Tego rodzaju badania ułatwiają wykrycie nieprawidłowości już na wczesnym etapie choroby. W niektórych przypadkach lekarze na etapie diagnostyki decydują się na zlecenie badań histopatologicznych po to by wykluczyć zmiany nowotworowe.

                Reumatyzm leczy się jedynie objawowo, tak, aby spowolnić postęp choroby. W pierwszej kolejności lekarze przepisują zazwyczaj, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub analgetyki. Duże znaczenie w leczeniu reumatyzmu ma także fizjoterapia, ponieważ dzięki niej można skutecznie powstrzymać postęp choroby. Warto, więc regularnie korzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych.