Żywność wysoko przetworzona
Fit porady

Żywność wysoko przetworzona

Nie tak dawno, bo zaledwie 100 lat temu to naturalna żywność stanowiła podstawę odżywiania całej rodziny. Zdrowe odżywianie było zjawiskiem powszechnym. Ludzie posiadali dostęp do naturalnych produktów pochodzących z własnych upraw i hodowli oraz jedli potrawy, które sami przyrządzali.  Obecnie wiele osób korzysta niestety z jedzenia wysoko przetworzonego.

Czym jest żywność wysoko przetworzona?

                Żywność wysoko przetworzona to żywność, której nie wytworzymy samodzielnie we własnym domu. Zawiera ona szereg dodatków, które maja na celu zwiększenie trwałości wytworzonych produktów. Wiele substancji dodawanych jest również po to by przyspieszyć proces przygotowania tego typu dań. W zakładach przemysłu spożywczego tego rodzaju jedzenie zostaje poddane obróbce termicznej. Wykorzystuje się do tego między innymi takie metody jak: oddzielanie mechaniczne, ekstruzje, sterylizację, liofilizacje, suszenie rozpyłowe a także działanie podczerwienią. Żywność wysoko przetworzona zawiera miedzy innymi duże ilości takich substancji jak: cukier, sól, polepszacze smaku, regulatory kwaśności, emulgatory, utwardzone tłuszcze roślinne, barwniki.

Jak mądrze wybierać produkty by nie kupować tych najbardziej przetworzonych?

                Robiąc zakupy należy zwracać uwagę na skład produktów. Zawsze warto przeczytać etykietę. Jeżeli skład produktu jest bardzo długi a na jednym z pierwszych miejsc znajdują się wyżej wymienione składniki warto dla własnego zdrowia zrezygnować z takiego zakupu. Należy wybierać żywność z krótkim składem. W dzisiejszych czasach można pobrać wiele aplikacji na telefon, które pomogą nam w dokonywaniu zdrowych zakupów. Warto również odwiedzać sklepy ekologiczne, które posiadają dobrej, jakości produkty. Do jedzenia wysoko przetworzonego zaliczamy przede wszystkim: parówki, chipsy, gazowane napoje słodzone, płatki śniadaniowe, różnego rodzaju słodycze, gotowe sosy. Należy, więc wziąć przykład z naszych babć i nie faszerować siebie i bliskich tego typu jedzeniem a wybierać produkty zdrowe i naturalne.

Żywność wysoko przetworzona