Kolano jest jedną z najczęściej części ciała, które możesz uszkodzić. Do najpopularniejszych kontuzji kolana możemy zaliczyć skręcenia, zapalenie kaletki, zwichnięcia, złamania, uszkodzenia łąkotki, stany zapalne i nadwyrężenie mięśni.
Podstawowe informacje
Popularną przyczyną kontuzji kolana jest nadmierne skręcenie lub zgięcie albo bezpośrednie uderzenie w czasie uprawiania sportu. Do kontuzji może często dojść w wyniku upadku lub wypadku. Czynniki ryzyka uszkodzenia kolana mogą obejmować intensywne i niewłaściwe treningi, osteoporozę i uprawianie określonych dyscyplin sportowych, np. siatkówka, koszykówka i narciarstwo alpejskie.
Objawy urazów stawu kolanowego
Do głównych objawów urazów kolana możemy zaliczyć:
- ból,
- obrzęk,
- ciepło,
- zaczerwienienie,
- wrażliwość,
- trudność w zginaniu nogi,
- problemy z chodzeniem,
- dźwięki przypominające kliknięcie lub trzeszczenie,
- blokowanie kolana,
- uczucie niestabilności,
- siniak.
Diagnoza
Lekarz rozpoznaje uraz kolana na podstawie dokładnego wywiadu i badania fizykalnego. Może też zlecić RTG (badanie rentgenowskie), MRI (rezonans magnetyczny) lub tomografię. W zależności od typu kontuzji lekarz może wykonać specyficzne testy, takie jak zginanie lub skręcenie kolana. W ten sposób sprawdzi stabilność więzadeł i uszkodzenie chrząstek. Sprawdzi też, które więzadło lub część chrząstki została uszkodzona.
Często może być konieczne dalsze badanie. Lekarz może zlecić RTG, MRI lub tomograf.
Leczenie urazów kolana
Leczenie uzależnione jest od części kolana, która została uszkodzona i stopnia urazu. W przypadku lekkich kontuzji wskazany będzie odpoczynek i przerwa od uprawiania sportu. Przydatne będą leki przeciwbólowe i okłady z lodem. Terapia ciepłem będzie odpowiednia dla przewlekłego urazu kolana.
Bardziej poważne kontuzje wymagają konsultacji lekarza. Unieruchomienie kolana może być wskazane w przypadku uszkodzenia więzadeł kolana. Przewlekłe urazy obejmujące stany zapalne wymagają środków przeciwzapalnych. Zastrzyki z kortyzolem (steryd o silnym działaniu przeciwzapalnym) może być tutaj pomocny. W przypadku rozległych uszkodzeń potrzebna może być konsultacja chirurga ortopedy, odciążenie kolana dzięki kulom lub wózkowi inwalidzkiemu albo operacja kolana.