Projekt Hercog Mountain Challenge to start w najcięższych i najbardziej wymagających biegach górskich świata, z zamierzeniem osiągnięcia wyniku sportowego, pobicia rekordu czy zajęcia wysokiej lokaty. 287 km, 23.353 metrów przewyższenia w 5 miesięcy.

fot. Piotr Dymus/FB Piotr Hercog

fot. Piotr Dymus/FB Piotr Hercog

Piotr Hercog

Projekt narodził się w wyniku połączenia mojej pasji do gór, ciężkich treningów i zamiłowania do biegania. Jest próbą wytrzymałości oraz sprawdzeniem własnego organizmu na wysokościach. Na tą skalę nie był jeszcze przez żadnego Polaka realizowany.

Postawienie sobie tak ambitnego celu jest możliwe dzięki ciężkiej pracy i jeszcze cięższym treningom. Dojście do obecnego poziomu sportowego zajęło mi kilka lat, a tylko biorąc pod uwagę rok porzedni to: ponad 630 godzin treningów, 5400 przebytych kilometrów i 150 000 metrów podbiegów.

Poniżej przedstawiam tegoroczne plany startowe i założenia projektu Hercog Mountain Challenge 2016, którym chciałbym Państwa zainteresować. Każdy z tych startów mógłby być niezależnym projektem, jednak ja planuję takich celów na ten sezon aż osiem.

Baikal Ice Marathon – 1. Miejsce
Okrzyknięty jednym z najtrudniejszych maratonów na świecie, rozgrywany na zamarzniętej tafli jeziora Bajkał, w odległej Syberii. Ukończyłem go z czasem 3h 55 minut, co pozwoliło mi odnieść historyczne zwycięstwo – pierwszy raz na podium tego wyścigu stanął obcokrajowiec! Zajmuję pierwsze miejsce z ponad 12-minutową przewagą nad kolejnym zawodnikiem.

Lenin Race, 25 sierpnia 14km/ +2734 m
Leżący w górach Pamiru na pograniczu Tadżykistanu i Kirgistanu Pik Lenina (7134 m n.p.m.) jest miejscem najwyżej rozgrywanych zawodów biegowych na świecie – Lenin Race Vertical Sky Marathon. Start tego morderczego biegu znajdować się będzie w Base Campie na wysokości 4400 na wysokości a meta znajduje się na szczycie Piku Lenina – 7134m. npm

Red Fox Elbrus Race i International Elbrus Race (maj i wrzesień)
Areną dwóch kolejnych zmagań z projektu Hercog Mountain Challenge będzie najwyższy szczyt Federacji Rosyjskiej i zarazem jeden ze szczytów korony ziemi Elbrus 5642. Trasa ze stacji Azau i meta na zachodnim wierzchołku góry pokonująca 3242 metrów różnicy wysokości na zaledwie 13 km stawiają te biegi wśród najwyższej półki biegów górskich świata.

Bieg Rzeźnika, 27 maja/79km+3235m (1. miejsce w parze z Miłoszem Szcześniewskim)
Kultowy bieg ultra rozgrywany już po raz 13 w urokliwej scenerii Bieszczad. W ubiegłych latach byłem trzykrotnym rekordzistą trasy tego biegu.

Gran Trail Orobie, 30 lipca/70km/+4200m
Bieg polecany jest przez samego Simone Moro, który w tych właśnie górach przygotowuje się do swoich najcięższych wypraw. Start na specjalne zaproszenie organizatorów biegu.

Pitz Alpine Glacier Trail 5 sierpnia/100 km/+6700 m
Pitz Alpine jest biegiem wymagającym, łączna suma wzniesień na trasie stawia go w czołówce najcięższych biegów górskich rozgrywanych w Europie. Start na specjalne zaproszenie organizatorów biegu.

Wielka Korona Tatr lipiec/14 szczytów
Projekt zakłada zdobycie 14 szczytów przekraczających wysokość 8000 stóp, czyli 2438 metrów non stop. Projekt realizuję z Kacprem Tekieli, doświadczonym wspinaczem górskim, członkiem projektu Polski Himalaizm Zimowy. To projekt zakładający sportowe, szybkościowe podejście do Korony. Warto dodać, że nie będzie to tylko i wyłącznie bieg. Przed zespołem znajduje się sporo graniówek oraz trudnego terenu wymagającego umiejętności wspinaczkowych. Dla wielu doświadczonych osób ten cel zajmuje kilka tygodni, a nawet miesięcy. My chcemy go zrealizować non-stop, w kilkadziesiąt godzin.

Po więcej informacji na temat startów odsyłam do mojej strony internetowej
Piotr Hercog

Pin It on Pinterest

Share This